Коли сіяти соняшник?

Коли сіяти соняшник?
Цікаве
12:50, 11 апрель 2021
752
0
Батьківщиною соняшнику вважають південно-західну частину Північної Америки, де ростуть його дикі форми і в даний час. Вивчення і селекція культури почалася ще з XIX століття, коли селянином Воронезької губернії Д.Бокарьовим була проведена перша спроба отримання олії з насіння «квітки сонця». Найбільший вагомий вклад у вивчення соняшнику і створення високоолійних форм зробив відомий науковець В. С. Пустовойт. Саме з того часу почалися інтенсивні дослідження по селекції та технологіям вирощування соняшнику. Повідомляє vnis

Науковці всього світу до даного часу провели велику кількість досліджень з технології вирощування культури для забезпечення реалізації максимального потенціалу певного генотипу.

оптимальні терміни посіву соняшникуСтосовно строків посіву сучасних гібридів соняшнику, існує чимало суперечок – ми спробуємо провести деякі паралелі.

ОСНОВНИМИ ЧИННИКАМИ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА РІСТ І РОЗВИТОК РОСЛИН Є:
- температура
- наявність вологи
- наявність елементів живлення
- сонячна інсоляція…

Один із відомих селекціонерів і дослідників соняшнику Singh B. D. сформулював визначення стійкості до спеки та холоду: «Кожен вид рослин, безпосередньо генотип, має оптимальний діапазон температур для його нормального росту та розвитку; конкретні температури будуть залежати не тільки від генотипу, але також і від стадії росту і розвитку даного генотипу. Коли температура виходить за рамки цього оптимального діапазону, виникає температурний стрес, тобто температура, що створює перепони для продуктивності.

ТЕМПЕРАТУРНІ СТРЕСИ МОЖНА ПОДІЛИТИ НА ТРИ КАТЕГОРІЇ
1. Стрес спеки
2. Стрес переохолодження
3. Стрес замерзання

Слід зазначити, що активний поділ клітин (мітоз) у рослин відбувається за температури >+7°С, отже, для комфортного росту і розвитку проростка необхідна в першу чергу оптимальна температура.

Тобто ранні посіви – це ризик «стресу переохолодження», оскільки середньодобові температури нестабільні і спостерігаються перепади від +14 ..+18°С вдень, до -2 ..-4°С вночі.

Надранні посіви – ризиковані «стресом замерзання» і, відповідно летальним наслідком для рослини, оскільки весняні морози на території України можливі ще в березні і на початку квітня.

Селекціонери проводять велику кількість досліджень, для вдосконалення культури соняшнику і толерантності нових гібридів до низьких температур, оскільки це вимагає сучасне виробництво в зв'язку із кліматичними змінами на планеті і екстремальними умовами вирощування соняшнику в багатьох регіонах світу.

При дискусії про стійкість соняшнику до низьких температур слід процитувати відомого вже автора Singh B. D.: «В багатьох середовищах урожайність обмежена низькими температурами. Коли температура залишається вище точки замерзання, тобто >0°С, це називається охолодження, в той час як заморожуванню характерні температури нижче точки замерзання, тобто <0°С».


За даними Prof. Dragan Škorić в світі створено джерела стійкості соняшнику до низьких температур, які витримують морози до -20°С і з ступенем перезимівлі 52-63%. Цей селекційний матеріал використовується вченими для створення озимих генотипів та генотипів, які стійкі до низьких температур.

В літературі є дані про експериментальні посіви в товарному виробництві сучасних гібридів соняшнику під зиму в листопаді перед замерзанням ґрунту та надранні посіви в лютому в степовій зоні. Але досвід вирощування соняшнику в Україні та статистичні дані свідчать про те, що при посіві в більш пізні строки при наявності вологи в грунті фіксуються вищі урожаї.

Коли сіяти соняшник?


Насіння соняшнику починає проростати при температурі +3..+4°С, а сходи з'являються на 20-28-й день. Оптимальна температура проростання 20°С. За цієї температури сходи з'являються на 7-8-й день. Насіння, яке почало проростання в ґрунті істотно не постраждає від зниження температури до мінус -10°С. Сходи можуть витримувати короткочасні приморозки до -4°С.

Оптимальна температура для росту у першій половині вегетації - близько 22°С, а в період цвітіння-достигання - до 24-25°С. Температура вище 30°С негативно позначається на рості і розвитку рослин «стрес жари».

Оптимальним строком посіву високоолійних гібридів соняшнику вважається стабільний перехід середньодобової температури на глибині загортання насіння +10..+12°С – це дає змогу отримати дружні сходи на 9-12 день.

З урахуванням недостатньої кількості продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту в південних та південно-східних областях України та різкими темпами підвищення середньодобової температури в цих регіонах, ми рекомендуємо починати посів соняшнику при настанні стабільних позитивних температур вище +6..+8°С вночі на глибині загортання насіння 4-6 см з рекомендованою для регіону густотою.

Для центральних, західних і північних областей України – це температура ґрунту +8..+10°С на глибині загортання насіння.

Біологія культури соняшнику однорічного (Helianthus annuus L.) вивчена досить досконало. Але поява на ринку нових гібридів соняшнику іноземних виробників і активна їх реклама для збільшення продажів (з не завжди правдивою інформацією про гібрид) – це спокуса для товаровиробників зробити фатальну помилку при виборі строків посіву.

Компанія ВНІС рекомендує зважено підходити до вибору строків посіву певного генотипу в окремому полі, на підставі багаторічних науково обґрунтованих даних.

Джерело та фото: vnis
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Коментарії (0)


Топ категорії
Українським аграріям готують величезні штрафи Українським аграріям готують величезні штрафи
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
12 004
0
В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї
Оформляти ФОП і декларувати доходи змусять жителів сіл, які не здали в оренду свої земельні ділянки, а обробляють їх...
04.04.21
8 327
0