Протистояння аграріїв за землю — шляхи до перемоги у боротьбі за пай

Протистояння аграріїв за землю — шляхи до перемоги у боротьбі за пай
21:46, 06 2021
986
0
альтернативный текст
Перший етап продажу земель сільськогосподарського призначення розпочнеться вже з 1 липня поточного року. До цієї дати аграріям необхідно максимально підготуватися — як інформаційно, так і документально та навіть морально, адже боротьба за оброблювані масиви посилюється! Пише agropolit

Наприклад, слід провести перевірку наявних договорів оренди землі та за потреби узгодити їх з нормами законодавства, а також усунути прогалини в земельному банку господарства.

Про те, у яких випадках між фермерами виникає протистояння за земельну ділянку, на чию користь буде діяти територіальна громада, а також чому сільгоспвиробникам необхідно моніторити наявні пропозиції оренди або продажу ділянок у вашій місцевості.

Випадки протистояння аграріїв за землю


Фермерське протистояння за земельні ділянки може розпочатись у кількох випадках — в площині оренди та за відумерлу спадщину. Перший можна спостерігати, коли сільгоспвиробник шукає упущення в земельному банку конкурента і «відчужує» бажані земельні ділянки. Зазвичай «противник» знаходить орендодавців та запевняє їх у тому, що з ним працювати вигідніше, ніж із попереднім орендарем. Експерт наголосив, що така ситуація є доволі складна, адже іноді прогалини в земельному банку утворюються через осіб, які не бажають надавати права оренди тій чи іншій компанії, причому переконати їх у зворотному практично неможливо.

Проте якщо у фермера є недопрацювання щодо управління земельним банком, прогалини трапляються все частіше. В результаті аграрій перетворюється на легку здобич для опонента.Розпал конкуренції за землі померлих громадян є нерідкою причиною протистояння аграріїв. Незалежно від того, чи наявні вони в управлінні спадщиною, сільгоспвиробники відшукують спадкоємців, аби домовитись про переоформлення спадщини.Зазвичай така домовленість передбачає оплату процесу. Таким чином товаровиробник буде мати в оренді земельну ділянку, котра юридично оформлена на спадкоємця.

Дія будь-якого попереднього договору припиняється в момент спадкування земельної ділянки. Такий спосіб часто застосовується для відчуження земель, особливо в агрохолдингів. Іноді трапляються окремі випадки запеклого протистояння конкурентів. Адже нерідко товаровиробники переносять свої відносини на господарські операції, й очорнення репутації колеги стає ключовою метою їхньої діяльності. Вплив на орендарів в такому випадку створюється через політичні преференції, в результаті чого на момент перепідписання договорів орендарі стають на інший бік «барикад».

Територіальна громада триматиме сторону платників податків


Місцеві органи влади віддаватимуть перевагу тим аграріям, які будуть справно сплачувати податки, оскільки вони націлені на збільшення надходжень до бюджету. Тому фермерам потрібно вже зараз почати платити податки й працювати «в білу». В іншому разі товаровиробники ризикують втратити оброблювані масиви. Варто зазначити, що територіальні громади інформуватимуть фермерів про проходження аукціону на конкретну земельну ділянку, створюючи таким чином конкуренцію. Адже чим більше фермерів братимуть участь у ньому, тим більшою буде плата за цю ділянку. Рекомендую головам територіальних громад уникати будь-яких домовленостей про розподіл земельних ділянок між певними суб’єктами. Це не створить здорової конкуренції.

Конкуренція між фермерами та агрохолдингами


Кожний сільгоспвиробник розуміє, що у випадку фінансового протистояння з холдингами дрібний фермер зазнає поразки. Адже вони володіють більшим фінансовим забезпеченням і здатні запропонувати більшу орендну плату або ціну за земельну ділянку. Проте через те що на початку відкриття ринку землі пропозиції з продажу будуть становити близько 5-7% від сумарної кількості земель сільськогосподарського призначення, аграрії зможуть скласти конкуренцію агрохолдингам завдяки володінню інформацією. Зокрема, інформацією про те, що певний суб'єкт має намір продати земельну ділянку.Володіння інформацією — важливий аспект. Це стосується як покупців, так і продавців, а також тих, хто чекає на закінчення договору оренди. Причому розмір зембанку господарства не має значення.

zemelka

Чому важливо моніторити пропозицій оренди земельних ділянок?


Сільгоспвиробникам потрібно стежити за оновленням пропозицій оренди земельних ділянок. Особливе значення це має за умови наявності прогалин у земельному банку — наявності «шахматки». Адже фермеру не потрібно, щоб у межах його поля інше підприємство обробляло землю, а для цього слід першим довідуватись про наявні пропозиції і за можливості брати в оренду ці ділянки.Експерт зазначив, що моніторинг пропозицій також є важливим при продажі/купівлі земель, що умовно перебувають в оренді. Наприклад, аграрій може не отримати інформаційний лист про переважне право оренди. А за цей час земельні ділянки, які перебувають у нього в обробітку, продадуть, причому без його відома. Крім того, існує багато корупційних схем з листами про переважне право оренди. Тому товаровиробнику необхідно знати, кому платити орендну плату. Оскільки її несплата зумовить розірвання наявних договорів оренди.

Товаровиробникам потрібно тримати руку на пульсі та знати, що коїться у земельного банку підприємства, а також моніторити ситуацію у населеному пункті.Після відкриття ринку землі велика кількість різних схем відчуження землі, у тому числі корупційних, стануть недоступними, а продаж/купівля земельних ділянок буде відбуватись аналогічно до земель для ОСГ. У будь-якому разі, продавцям треба створити оголошення на маркетплейсі нерухомого майна, а покупцям — стежити за появою оголошень.

За словами Андрія Дем’яновича, найкращим варіантом для аграріїв стане біржа сільгоспземель Zemelka.ua. Її можливості дозволяють безкоштовно розмістити оголошення, підписатись на нові пропозиції з отриманням повідомлень та не проґавити жодного земельного аукціону. Крім того, сільгоспвиробник може застосувати фільтри і таким чином обирати масиви та сільські ради, які його цікавлять.

«Із Zemelka.ua у вас з’явиться можливість скоротити час від пошуку земельної ділянки до її придбання, оскільки ви будете мати візуалізовану інформацію про її розташування», — підсумував засновник та керівник сервісу Feodal.Online.


Джерело та фото: agropolit
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+EnterТоп категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
25 928
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
17 636
0