Як харківський стартап Tradomatic допомагає фермерам продавати зерно

Як харківський стартап Tradomatic допомагає фермерам продавати зерно
Новини агробізнесу України / діджитал
13:49, 23 март 2021
200
0

На екваторі літа 2017 років зо два підприємця зустрілися в харківському ресторані. Один з бекграундом в агробізнесі, інший з IT, і обидва - Дениси. Пише vector

За одну посиденьки вони пройшли шлях від фрази: «У мене ідея, давай обговоримо» до сформульованої user story: «Хочу, щоб фермер міг купувати і продавати агропродукцію в кілька кліків». Так на стику агробізнесу та технологій з'явився стартап Tradomatic - бот з унікальним маркетплейсом під капотом.

У 2020 році команда виграла більше половини призів на Startup Track в рамках IT Arena. В 2021-м стартап підняв $ 75 000 на рамках Ukrainian Startup Fund. Але перемоги прийшли не відразу, заради профіту довелося зробити непростий півот.

Tradomatic

Продукт і ключові показники


Tradomatic - це бот в Telegram і Viber, за допомогою якого можна купити або продати агрокультури (пшеницю, кукурудзу, ячмінь), дізнатися актуальні ціни на продукцію і отримати всі необхідні дані про ринок.

Користувачі Товари Дохід:
- 30 000+ користувачів Більше 8 млн тонн пропозицій на платформі в 2020 році 500% MoM MRR (місячне зростання щомісячного регулярного доходу)
- 5000+ DAU (активних користувачів за добу) 298 компаній оновлюють закупівельні ціни 80% retention (утримання користувачів)
- 22 000+ MAU (активних користувачів на місяць) 1700+ ціни оновлюються щодня

На платформі більше 25 000 активних користувачів і 3000 активних покупців. За допомогою бота українські фермери продали вже 5 млн тонн агрокультур. Продуктом стартапу користуються не тільки фермери-приватники, а й великі агрохолдинги типу МХП. У жовтні 2020 року стартап заробив $ 31 000 і вперше вийшов в нуль.

У команді Tradomatic працює 13 чоловік: розробники, маркетологи, сейлзи і підтримка користувачів. Сам стартап належить ФАУНДЕР Денису Балон і Денису Дмитрієву. Головний і єдиний офіс знаходиться в Харкові.

Tradomatic

Історія засновників


Економіст і маркетолог Денис Дмитрієв працював Сейлзом в агробізнесі та заснував свою компанію Oleos Trading. Програміст Денис Балон працював кодером і технічним директором в Catalyst Apps. У 2017 році два Дениса заснували стартап Tradomatic. Ролі розподілили так: Дмитрієв став СОО, Балон - СЕО.

А ось познайомилися вони задовго до стартапу на вечірці спільних друзів ще в 2010 році.

«На першій зустрічі ми ліпили снігову бабу. Сувора реальність знайомства ФАУНДЕР в Україні », - згадує Денис Балон.


Протягом семи років вони бачилися лише на вечірках і не говорили про роботу. У 2017 році Денис Дмитрієв вирішив, що трейдинг на агроринку занадто консервативний, але не розумів, як вирішити це технічно. Тоді він набрав Дениса Балон і домовився про зустріч в ресторані.

За спільним обідом придумали user story: «Хочу, щоб фермер міг купити або продати агропродукцію в кілька кліків». Уже тоді ФАУНДЕР розуміли, що це велика ідея. «У мене не було інших варіантів, кому зателефонувати. Я знав принципи Дениса і його бізнесовий підхід. Я був впевнений, що ми з ним можемо запив що завгодно », - говорить Денис Дмитрієв.

Інвестором виступив сам Дмитрієв. Виділив $ 10 000 на MVP, найняв кілька людей, і понеслося. Ніхто і не здогадувався, що попереду три найскладніших року розробки без продажів і неймовірний півот.

Ідея і провал


Прототипом стала веб-платформа, на якій можна було зробити пропозицію про закупівлю агрокультур. Його розробляли три місяці. ФАУНДЕР розіслали продукт знайомим трейдерам в Україні та Швейцарії і отримали хороші відгуки. Команда вирішила допілівать його до ідеалу, але це була помилка:

«Коли хороша людина надсилає вам якусь штуку, то ви не хочете його засмучувати. Коли дружина запитує: "Дорогий, як тобі моє нове плаття?". Ти відповідаєш, що воно чудове, навіть якщо тобі не подобається. Так і з оцінкою продуктів знайомими », - каже СОО Дмитрієв.

ФАУНДЕР вирішили перетворити прототип в крутий веб-маркетплейс. Навіть провели презентацію в Києві, на яку з'їхалися всі гравці агроринку. Ось тільки заробити на платформі для Агротрейдинг виявилося непросто. Хотіли брати комісію з операцій через платформу, але їх виявилося дуже мало. Після презентації ніякого сплеску користувачів не було. Всі угоди на ринку і далі полягали по телефону.

«Ми вливаємо гроші, команда більше 20 осіб, провели презентацію. А як заробити на онлайн-Агротрейдинг - незрозуміло », - згадує Денис Балон.


Нескінченно спалювати гроші не можна. Стало зрозуміло: півот або смерть.

Tradomatic

Півот як ключ до успіху


Фермери і агрохолдинги не звикли до цифрових рішень. Тому в 2019 році команда вирішила додати контент, який утримував би увагу цільової аудиторії, - ринкову аналітику. Показувати її користувачеві вирішили за допомогою найпоширенішого інструменту для спілкування - месенджера.

Так довелося відмовитися від веб-платформи і переписати весь функціонал під Telegram і Viber. Паралельно уклали договір з аналітиками з компанії Barva Invest, які в свою чергу надали стартапу дані про агроринок, ціни на продукцію і прогнози.

Через три тижні викотили першу версію бота і запустили рекламу. Залучення перших 5000 користувачів обійшлося всього в 10 ¢ за людини. Так $ 500 принесли продукту тисячі користувачів.

«Наша нова бізнес-модель була в тому, щоб зібрати всі ціни ринку і дати їх фермеру за передплатою через бота в Telegram або Viber. А далі порадити, чому краще купувати або продавати агрокультури за допомогою аналітики. І тільки після цього кнопка "Купити / Продати" », - каже Дмитрієв.


Сама купівля-продаж агрокультур організована як матчмейкінг - щось на зразок Tinder для фермерів. Наприклад, пропозиції продавців кукурудзи показують тільки тим, хто збирається закупити саме кукурудзу. Так само з пшеницею та іншими культурами.
Звучить досить просто, але під капотом у ботів Tradomatic багато коду, аналітики, контенту і ціла клієнтська CRM-система.

Кілька місяців на розкачку - і бурхливе зростання користувачів забезпечений. Всього через рік після Півот стартап показав операційну ефективність і вийшов в нуль.

На чому заробляють


Продукт монетизують за допомогою різних типів підписки. Частина користувачів купує підписку на ринкову аналітику і актуальні ціни за 10 000 грн в рік або 5000 грн на півроку.

Інша частина користувачів купує підписку на проведення угод через бота. Іншими словами, купує доступ до лідам на агроринку. Така підписка, в залежності від фермерських обсягів користувача, варто от 2000 грн до 30 000 грн на місяць. Безкоштовно користувачі можуть побачити лише частину аналітики ринку.

Tradomatic

Зараз у Tradomatic більше 1000 користувачів на підписці. Найефективніший канал залучення клієнтів - Facebook.

Зростання і плани

Стартап активно займається фандрайзингу та планує масштабироваться на інші країни з розвиненими агроринку:

«Плануємо вийти на США, Бразилію, Аргентину і Індію, а також цілий ряд країн, які є лідерами світового агроринку», - каже СЕО Денис Балон.


Стратегія масштабування Tradomatic також включає запуск додаткового функціоналу в Україні. Цього року хлопці планують запустити збір і продаж заявок на покупку фермерами інпут: посівного матеріалу, добрив, засобів захисту рослин і, звичайно, палива. Пріоритетом для України Tradomatic вважає інструментарій, який допоможе фермерам залучати кошти.

«Фінансування аграріїв - ключова діяльність, навколо якої ми хочемо ефективно монетизувати Tradomatic», - завершує Денис Дмитрієв


Автор: Денис Маракін
Джерело та фото: Vector
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Коментарії (0)


Топ категорії
Українським аграріям готують величезні штрафи Українським аграріям готують величезні штрафи
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
11 805
0
В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї
Оформляти ФОП і декларувати доходи змусять жителів сіл, які не здали в оренду свої земельні ділянки, а обробляють їх...
04.04.21
7 948
0