Оподаткування фермерських господарств 2021 року: кому, за що та скільки сплачувати


Оподаткування фермерських господарств 2021 року: кому, за що та скільки сплачувати
21:31, 02 2021
4 029
0

Цього року уряд виділив із бюджету 4,5 млрд грн на підтримку агросектору. З них 200 млн грн перепаде фермерським господарствам і сільськогосподарським кооперативам. Утім, отримати державні гроші не так просто, як і впоратися з податковим навантаженням.

The Page вже розповідало про податки для ФОПів, заробітчан, айтівців, криптоінвесторів, а ще пояснювало, як сплачувати податки онлайн. А зараз дійшла черга до аграріїв.

Ми розбиралися, які податки сплачуватимуть фермерські господарства 2021 року та на яку підтримку від держави можуть розраховувати фермери. Також нагадаємо, що таке фермерське господарство та як його зареєструвати.

Що таке фермерське господарство


Фермерське господарство (ФГ) — це форма підприємництва. Створити його можуть лише родичі. Вони об’єднуються, виробляють і продають сільськогосподарську продукцію, щоб отримати прибуток.Вибір товарів широкий:
- живі тварини та продукти тваринного походження;
- продукти рослинного походження (наприклад, квіти, овочі, горіхи);
- жири, олії та воски;
- готові харчові продукти (наприклад, ковбаса);
- алкогольні та безалкогольні напої;
- тютюн і його замінники.

Фермерським господарствам дозволяють наймати робітників за трудовим договором на сезонну роботу.

Діяльність ФГ регулює Закон України «Про фермерське господарство», а їхні інтереси представляє Асоціація фермерів і приватних землевласників України.

Як зареєструвати фермерське господарство в Україні


Передусім треба визначитися з організаційно-правовою формою. Фермерське господарство реєструють або як юридичну особу, або як ФОП. У першому випадку ФГ діє на підставі статуту. У другому — члени сім’ї укладають декларацію в письмовій формі, яку засвідчують у нотаріуса. У документі зазначають, хто є головою ФГ. Саме ця людина й реєструється як фізична особа-підприємець.

Зазвичай сімейне фермерське господарство створюють у два кроки.

Крок 1. Як отримати землю для фермерського господарства в Україні
Відповідно до Земельного кодексу, члени ФГ можуть отримати земельну ділянку (пай) у власність або користування безоплатно. Для цього треба звернутися з клопотанням до місцевої ради або районної держадміністрації. У ньому вказують бажане місце розташування, розмір і цільове призначення земельної ділянки, додають її графічне зображення та погодження землекористувача (якщо цю землю використовує інша людина).

Крок 2. Як пройти державну реєстрацію фермерського господарства
Далі треба звернутися з документами до місцевого Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), державного реєстратора або нотаріуса. Документи мають розглянути впродовж доби після їхнього надходження.

Щоб зареєструвати фермерське господарство як юридичну особу, потрібні:
- заява про державну реєстрацію створення юрособи;
- статут ФГ;
- засвідчена нотаріусом копія рішення засновників;
- структура власності за формою та змістом;
- засвідчена нотаріусом копія документа, що посвідчує особу кінцевого бенефіціарного власника.

Щоб зареєструвати фермерське господарство як ФОП, потрібні:
- заява про державну реєстрацію ФОП;
- декларація про створення ФГ.


Які податки сплачує фермерське господарство в Україні


Сума податків залежить від обраної системи: загальної або спрощеної.
На загальній системі податки для ФОП розраховують від прибутку:
- 18% ПДФО (податку на доходи);
- 1,5% військового збору;
- 22% ЄСВ (єдиний соціальний внесок).

Фермерське господарство-юрособа на загальній системі оподаткування має сплатити:
- 18% податку на доходи;
- податок на землю (розмір залежить від її кількості);
- 41,5% податку на зарплату найманих працівників.

Як ФОПи, так і юрособи можуть зареєструватися платниками ПДВ (податку на додану вартість — 20%).

Фермерські господарства часто обирають спрощену систему оподаткування і сплачують єдиний податок (ЄП). Бізнес-юрист, власник ютуб-каналу про правову грамотність Богдан Янків розповів про кілька варіантів 2021 року:

- Мікрофермерське господарство може взяти в сільській раді довідку про наявність земельних ділянок у фізичної особи та не сплачувати податки за продаж самостійно вирощеної продукції, якщо землі менше ніж 2 га.

- Маленьке фермерське господарство, яке систематично виходить на ринок, може зареєструвати 1 групу платників ЄП і сплачувати щомісяця 227 грн ЄП + 1320 грн ЄСВ.

- Середнє фермерське господарство, яке винаймає до 10 працівників, обирає 2 групу та сплачує 1200 грн ЄП + 1320 грн ЄСВ.

У 3 групі доведеться сплачувати або 3% від виручки + ПДВ, або 5% від виручки. Водночас ЄСВ сплачується, а от ПДФО та військовий збір — ні.

«Утім, 3 група для фермерських господарств є невигідною, тому її обирають рідко, — говорить Янків. — Найкращий варіант — 4 група платників ЄП. Тут розмір податку залежить від площі землі. ПДФО та військовий збір сплачувати не потрібно, а для сплати ЄСВ є пільги».


Фермерські господарства зі статусом юридичної особи також можуть обрати спрощену систему: третю, а краще четверту групу. Адже в 4 групі вони сплачуватимуть фіксовану суму єдиного податку, що залежить від площі їхніх сільськогосподарських угідь, а не від річного прибутку, як на загальній системі.

Податок на нерухомість фермерське господарство може не сплачувати в тому разі, якщо будівлі та споруди (наприклад, ангари для техніки, склади та сховища, теплиці) належать йому або використовуються безпосередньо в сільськогосподарській діяльності.


Державна підтримка фермерських господарств

За це відповідає Український державний фонд підтримки фермерських господарств. Він допомагає фінансами, надає вигідні кредити та проводить навчання.

Наприклад, торік Фонд надав кредити 179 фермерським господарствам. Загальна сума склала майже 67 млн грн. Плюс 1537 господарств отримали субсидії на 60 млн грн. Для порівняння: загалом в Україні налічується приблизно 50 тис. фермерських господарств.

Зараз на сайті Фонду актуальними є такі програми підтримки:
- субсидії новоствореним ФГ у перші 3 роки з розрахунку 3 тис. грн на 1 га;
- грошова допомога на конкурсних засадах до 500 тис. грн, яку треба повернути впродовж 5 років.

Щоб отримати субсидію на фермерське господарство, треба зібрати пакет документів і подати заявку до регіонального відділення Укрдержфонду.


Окремі кошти за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» Мінекономіки виділяє на часткову компенсацію грошей, які ФГ витрачають на придбання техніки, обладнання, дорадчі послуги. У 2020 році виплатили майже 113 млн грн.

«Жирним шрифтом я б виділила державні програми навчання для фермерів. Насамперед це Всеукраїнський бізнес-інкубатор, профінансований коштом Європейського Союзу, та онлайн-курси для аграріїв. Я за те, щоб фермери були освіченими й самостійно розвивали бізнес. У нас, на жаль, ситуація «чув дзвін, та не знаю, звідки він». Навчання від держави — це велика недооцінена можливість. Не варто нею нехтувати», — говорить Людмила Боровик, власниця ютуб-каналу про земельні питання та нерухомість. Людмила Боровик — правова експертка з питань землі та нерухомостіПроблема в іншому. За словами юристки, в Україні можуть створити програму, а вже потім шукати під неї кошти в бюджеті або міжнародних фондах.

Докладніше про підтримку фермерських господарств йдеться в Законі України «Про державну підтримку сільського господарства України». Корисна інформація для фермерів також є на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Джерело та фото: thepage.ua
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 531
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 067
0