Родіон Рибчинський: Борошно буде дорожчати

Родіон Рибчинський: Борошно буде дорожчати
16:26, 26 октябрь 2020
881
0
Незважаючи на цьогорічний рекордний врожай пшениці у світі, ціни на неї також рекордні. Интерв`ю підготовлене agravery.com

Це пояснюється невизначеністю і невпевненістю у завтрашньому дні. Адже до сьогодні ніхто не може сказати, коли спаде паніка на зернових ринках, де та цінова межа, для покупців, після якої вони закриють тендери. Через ріст цін на зерно страждає ще одна галузь – борошномельна. І уже зараз, споглядаючи на полиці магазинів, бачиш, що борошна стає все менше, а ціни поступово піднімаються. Чи чекати нам пустих полиць та захмарних цін на борошно, роз’ясняє Родіон Рибчинський, директор ГС «Борошномели України».

Як у жовтні змінювалася ціна на борошно? У порівнянні з минулим роком, наскільки вона виросла?

— Ціна на борошно цілком залежить від ціни на зерно пшениці. Собівартість борошна – це 90% вартості зерна пшениці. Тобто, якщо на ринку низька волатильність цін на пшеницю, то така ж ситуація з цінами на борошно, і навпаки.

У минулому році таких високих цінових показників не було. Можна порівняти ціни на зерно пшениці, які склалися у жовтні минулого року і жовтні поточного - це буде краща відповідь щодо цінових змін. Якщо 21.10.2019 на Чиказькій біржі у середньому тонну пшениці продавали за ціною $201,43, то 19.10.2020 показник підвищився до $232,43.

Ціни на борошно у різних регіонах країни однакові, чи відрізняються?

— Вони різняться приблизно на 5% в залежності від регіону, але знову ж таки з врахуванням цін на пшеницю. Чим дальше знаходиться регіон від портів Україні, тим там буде пшениця дешевше. Тут на ціну впливає логістична складова. Закупка зерна йде по трохи нижчій ціні, тому відрізняється й ціна на борошно. Але я знову ж хочу наголосити, що регіональні різниці цін на борошно, пов’язані лише з різницею цін на пшеницю.

Чи вплинув коронавірус на виробництво борошна?

— Динаміка зростання виробництва борошна була пов’язана із збільшенням попиту на продукт, цей період випав на березень-квітень поточного року. Згодом ситуація стабілізувалася, і на сьогоднішній день загалом ніякої різниці немає стосовного того попиту, який традиційно спостерігається на цьому ринку. Ми, навіть, можемо говорити, що він дещо зменшився, тому що на початку весни населення зробило суттєві запаси. Так, наприклад, закупівля споживачами борошна літом була досить мінімальною, навіть, найменшою за останні кілька років.

Куди рухається ринок бобових? На борошномельну галузь коронавірус, звичайно, вплинув. Довелося витратитись на санітайзери, лікування, страхування людей тощо. На борошомельних підприємствах проводились і проводяться такі ж заходи як і на інших підприємствах. Тому цей вірус і нас торкнувся, як і економіку в цілому.

Зараз ми спостерігаємо зменшення чи збільшення виробництва борошна? Чому?

— Сьогодні ситуація з виробництвом борошна погіршується. Це пов’язано зі стрімким зростанням цін на пшеницю. Ми можемо говорити, що борошно буде дорожчати до тих пір, поки ринком не будуть зафіксовані ціни на пшеницю.

Чи популярне серед населення житнє борошно?

— Сьогодні житнє борошно займає 5% від загального об’єму виробництва. Жита на українському ринку більш ніж достатньо, тому й борошна вистачить для усіх.

Яка ситуація з виробництвом нішевих видів борошна в Україні, наприклад, рису та гороху?

— Воно звичайно є. Правда, воно як були нішевим, так і залишилося. Загальний обсяг виробництва нішевих видів борошна складає менше 1% від загальної кількості виробництва в Україні. Все тому, що споживання їх дуже невеличке, але вони мають право на місце на ринку.

Якщо говорити про сьогоднішні реалії експорту українського борошна, то скільки і якого відправляється за кордон?

— Україні довелося суттєво зменшити експорт борошна. Світовий ринок настільки стрімко відкликається на волатильність цін пшениці, що виробництво борошна не встигає за цими змінами. Сьогодні по борошну найнижчий рівень експорту за останні кілька років. Це веде до того, що виробництво борошна загалом зменшується.

Автор: Іванна Куровець журналіст
Джерело та фото: agravery
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Топ категорії
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
15 924
0
В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї
Оформляти ФОП і декларувати доходи змусять жителів сіл, які не здали в оренду свої земельні ділянки, а обробляють їх...
04.04.21
9 596
0