Вадим Нестеренко: «У нашій країні за фактом ні у кого немає власності і бізнесу, їх можна забрати у вас за 10 хвилин»

Вадим Нестеренко: «У нашій країні за фактом ні у кого немає власності і бізнесу, їх можна забрати у вас за 10 хвилин»
17:01, 25 октябрь 2020
866
0
Співвласник і голова наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings Вадим Нестеренко на прикладах рейдерської атаки на свої підприємства аналізує ті загрози, які сьогодні стали страшною реальністю для кожного українця. Ці загрози базуються на незавершеності реформ по діджіталізаціі системи державної реєстрації права власності. Про це повідомляє прес-служба Ristone Holdings.

"Одна з найбільших і найгостріших проблем нинішньої України полягає в тому, що ніхто з власників великого чи малого бізнесу, нерухомості і тому подібного, не може бути впевнений, що в дану хвилину ця власність йому належать. У будь-який момент все, що ви будували, набували, створювали, може бути вкрадено одним рухом комп'ютерної мишки.

І проблема не в тому, що в країні стало більше рейдерів і шахраїв. Проблема в тому, що всі хто ініціював і впроваджував різні реформи, не в змозі оцінити всі ризики цих реформ, не доводять їх до кінця, не контролюють реалізацію реформаторських планів.

Наприклад, є таке модне слово - діджіталізація, і модний тренд «Країна в смартфоні». Початковий задум реформаторів сумнівів і критики не викликає. Ця реформа має перед собою розумну мету - звільнити людей від бюрократичних проблем і зволікань, полегшити і прискорити роботу з документами, прибрати корупційні моменти при оформленні та отриманні різних довідок і документів. Але коли ці задуми почали реалізовуватися, вони в підсумку дали протилежний результат. Будь-яка людина може стати жертвою махінаторів, які завдяки нашій недолугій версії діджіталізаціі можуть вкрасти у вас майно або бізнес. Або, наприклад, позбавити банківські установи можливості повернути видані кредити. А у будь-яких інвесторів, звідки б вони не прийшли в Україну, відбити будь-яке бажання вкладати сюди свої гроші ", - підкреслив Вадим Нестеренко.


Якщо раніше людям для того, щоб вкрасти у вас гроші або майно, потрібно було лізти вам у кишеню або квартиру, то сьогодні лізти нікуди не потрібно, достатньо мати хороший смартфон. А якщо мова йде про великий бізнес, потрібен хороший хакер. Шахраї завжди йдуть в ногу з технічним прогресом і з часом.

"Розповім про це детальніше на прикладі нашого холдингу Ristone Holdings, який другий місяць перебуває під прицілом атаки рейдерів. Перш за все тому, що холдинг є лідером галузі в Дніпропетровському регіоні, з рентабельними і успішними господарствами, а тому - ласим шматком для рейдерів. Нагадаю, що спочатку були захоплені два переробних підприємства - борошномельний комбінат Дніпромлин і десятий хлібзавод. механізм рейдерства в цих випадках традиційний, а тому нам зрозумілий механізм повернення нашої власності. а ось тепер, завдяки всій цій недоведеній до ладу діджіталізаціі, в рамках якої всі бази даних на власність знаходяться тільки на цифрових носіях, рейдери здійснили атаку на агрогосподарства холдингу в іншому форматі - «цифровому».

Минулого понеділка ми виявили, що нотаріус з Чернівецької області Суржу, яка є керівником 2-й державної нотаріальної контори, заходить до реєстру юросіб та починає якісь дії щодо записів про наші агрогосподарства. Зокрема, робить запис про ліквідацію юридичної особи семи агрогосподарств, підкладаючи під цю ліквідацію якесь «рішення суду». Ми пробиваємо за судовим реєстром номер цього рішення, відкриваємо його і бачимо, що до холдингу воно відношення не має, там мова йде зовсім на іншу тему.

Відповідно відразу дзвонимо нотаріусу, запитуємо - що відбувається і що вона робить? Нотаріус здивовано відповідає, що особисто вона нічого не робить, що ніяких записів не вносить, і взагалі не біля комп'ютера. Вона передбачає, хтось сторонній зайшов до держреєстру, підробивши її ключ доступу.

Насправді варіантів може бути декілька. Або все ж сама нотаріус увійшла в змову зі злочинцями, або це дії хакерів. Але результат від цього не змінюється: скасувавши в реєстрі запис про реєстрацію юрособи, зловмисник по суті справи виписав підприємству свідоцтво про смерть. Воно де-юре більше не існує.

Після того, як був заблокований ключ доступу Суржу, на наступний день вже інший державний нотаріус з Чернівецької області на прізвище Мисюк продовжила ліквідацію записів у держреєстрі про реєстрацію агропідприємств холдингу. Зідзвонюємося з Мисюк - абсолютно аналогічні відповіді, як і у її колеги - вона кричить «жах-жах», говорить що хтось підробив ключ і господарює в реєстрі від її імені, тощо. Теж ключ заблокувала.

В результаті цих дій, зокрема, ліквідується як юрособа наша прекрасна інвестиція в українську економіку - новий маслоекстракційний завод холдингу з найдосконалішими технологіями в Перещепино. Більш того, злочинці заходять від імені МЕЗ в електронний кабінет реєстру податкових накладних M.E.Doc і залишають повідомлення про те, що підприємство перестало існувати. Зідзвонюємося з податковою, задаємо питання, вони відповідають, що «цього бути не може», що вони ніколи в житті не ліквідують таку велику виробничу юрособу, не провівши попередньо масу перевірок, щоб звести всі баланси тощо. Загальне враження таке, що злочинці зламали і податкові реєстри. І якщо це стане масовим явищем, то країна взагалі залишиться без надходження податків, будь-який бажаючий буде знімати себе в реєстрі з обліку і перестане платити податки в бюджет.

Ми, природно, сприйняли всі ці дії в реєстрі як розвиток і продовження рейдерської атаки на наш холдинг. Довести поки ніхто нічого не може, але ми обґрунтовано підозрюємо, що це дії все тих же осіб, які два місяці тому захопили контроль над Дніпромлин, десятим хлібозаводом і іншими активами холдингу. Ці особи спочатку пішли шляхом прямого шахрайства, спробувавши ліквідувати реєстрацію наших активів в держреєстрах через фіктивний відгук нотаріально завіреної згоди на угоду членів сім'ї, але швидко зрозуміли, що такі кроки мають пряму кваліфікацію злочину. Тому поміняли тактику на знеособлене хакерство щодо записів держреєстру.

На сьогоднішній день ми поки умовно припускаємо, що в реєстрах працювали дійсно хакери, а не ці згадані шахраї в змові з нотаріусами, але це вже питання до слідства і правоохоронців. Відповідні заяви про злочин до правоохоронних органів ми подали.

Цими злочинами повинна займатися кіберполіція, але всім зрозуміло, що виявити хакера, а тим більше його замовника - справа важка і довга. Однак, якщо в конкретній історії чітко проявляється зацікавлена ​​сторона, якщо злочин наочно демонструє його інтересантів.

Вся рейдерська-кримінальна схема, що розгортається сьогодні щодо холдингу, за якою як багато хто припускають стоїть хтось Романенко і його подільники, стала можливою й тому, що у рейдерів є корупційні контакти з окремими правоохоронцями на рівні області, які проводять слідство в інтересах рейдерів.

Уявіть, що хакери залізли в реєстр і або вбили документи на право власності, або поставили позначку, що ви, наприклад, померли. Як потім довести що ви жива людина, маєте право на свою власність? Великий бізнес має юридичне обслуговування та може себе захистити. А що робити малому бізнесу і звичайним українцям?

Ось очікувана і передбачувана ситуація - прокидається одного ранку звичайний громадянин і дізнається, що у нього через фальсифікацію записів в реєстрах вкрали квартиру, будинок або земельний пай? Що йому робити, якщо немає достатнього фінансового ресурсу на юристів? Він буде роками битися лобом об бюрократичну систему, щоб щось довести, і не факт, що у нього це вийде. А людину при цьому просто викинуть з його житла на вулицю.

Йдемо далі: з урахуванням відкриття ринку землі, можливість проникнути в реєстр стає справжнім Клондайком для всіляких шахраїв, найефективнішим інструментом, щоб залишити селян без землі. Вже не треба домовлятися з суддями і реєстраторами, не треба підробляти документи, достатньо найняти хакера і за день відняти земельні паї у жителів цілого району.

Всі ми сьогодні повинні усвідомити одну страшну істину - справжнього права власності в Україні сьогодні, завдяки недоробленим реформ, просто не існує. Не захищена від хакерського злому діджіталізація реєстрів привела до того, що у будь-якої людини в будь-який момент можна віджати будь-який бізнес і будь-яку власність.

Якщо уряд не почує і не побачить цю проблему, не доведе реформування реєстрів до стадії повної захищеності, а також якщо правоохоронці не мобілізуються, не змусять якісно і швидко працювати кіберполіцію, то це все закінчиться трагедією не тільки для величезної кількості людей, а й для України в цілому. Інвестори не підуть в країну, в якій звичайний хакер на службі у криміналу за 5 хвилин може позбавити їх будь-якого бізнесу і власності.

Цікаве питання, скільки часу буде потрібно реформаторам, щоб зрозуміти і усвідомити всі ці проблеми і загрози? Чи візьме хтось на себе відповідальність за не доведену до ладу «державу в смартфоні». Або державні чини хочуть дочекатися того непогожого для них ранку, коли вони прокинуться голими і босими, втративши за ніч все своє особисте майно? ", - резюмував Вадим Нестеренко.

Джерело та фото: greenpost
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Коментарії (0)


Топ категорії
Українським аграріям готують величезні штрафи Українським аграріям готують величезні штрафи
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
12 267
0
В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї
Оформляти ФОП і декларувати доходи змусять жителів сіл, які не здали в оренду свої земельні ділянки, а обробляють їх...
04.04.21
8 564
0