Логістика як додатковий бізнес або постійна проблема аграріїв?

Логістика як додатковий бізнес або постійна проблема аграріїв?
11:36, 15 июнь 2020
816
0
Незабаром почнеться новий сезон збору врожаю, і для аграріїв питання логістики, як завжди, знову буде на часі. Питань - безліч. Як убезпечити себе збиральною технікою і автотранспортом? Які будуть ставки на перевезення? На який елеватор завезти урожай? Яким чином відвантажити в порт і вчасно виконати контракти? І цей перелік можна продовжувати.

Олексій Шахов

Оскільки на сьогоднішній день близько 2/3 зернових з України продається на експорт, близько 90% експорту відбувається через морські зернові термінали і приблизно 70% зернових в порти відвантажується залізницею, пропоную розібрати цей основну зернову логістичний ланцюжок: поле → елеватор → портовий термінал.

На прикладі озимої пшениці спробуємо побачити рух зерна, слабкі місця ланцюжка логістики, і як вони впливають на вартість логістичного процесу.

Як каже наука, для попередження втрат врожаю загальна тривалість збиральної кампанії для озимої пшениці повинна становити не більше 10-12 днів. Після цього терміну, на тлі таких факторів як вилягання посівів зернових культур, схильність до осипання, можливість проростання в колосі, зростає загроза пошкодження посівів хворобами і шкідниками. Через 15 днів після досягнення зрілості неприбрані посіви втрачають 25-30% врожаю зерна, а через 20 днів - третина.

Завдання наступна. На площі 4000 га озиму пшеницю необхідно зібрати до 10-12 днів. З огляду на погодні умови і технічні зупинки збиральної кампанії, щоб уникнути втрат врожаю терміни бажано скоротити ще як мінімум на пару днів. Тому на 8-10 днів збиральної кампанії необхідно розраховувати техніку. Розрахункова врожайність по даній площі 4 т / га.

4000 га * 4 т ÷ 8 днів = 2000 т / добу - необхідно техніки для прибирання (норма збору з поля).

Логістичний ланцюжок в певному кластері (прикладі) побудуємо у вигляді графіка, де висота - потреба / можливість, довжина - шлях зерна по логістичному ланцюжку.

Під перший норматив - норма збору з поля - і розраховується вся інша логістика. Якщо необхідно збирати 2000 т на добу, то і техніка як мінімум повинна збирати таку ж кількість зерна (з урахуванням погодних умов і технічних зупинок). Від нормативу збору розраховується збиральна техніка, від кількості зібраного розраховується автотранспорт для перевезення, від кількості перевезення розраховується прийом на елеваторі, від кількості прийому на елеваторі розраховується можливість очищення та сушіння зерна. Після чого зерно може потрапляти в місця формування товарної партії / місця зберігання. Після накопичення товарної партії / зберігання зерно необхідно відвантажити. З пункту відвантаження зерно в вагонах переміщається з точки відвантаження до станційної колії прийому / здачі вагона з вантажем на відповідальність залізниці. Залізниця бере, перевозить і передає перевезений вагон (и) з вантажем на шлях вантажоодержувачу.

Наприклад, узятий середньостатистичний елеватор, побудований в радянські часи. З урахуванням факторів потреба / можливість побудований графік руху зерна по логістичному ланцюжку. З графіка можна спостерігати падіння логістичної лінії на етапі приймання зерна на елеваторі. Питань з прийомом може бути безліч, розгорнутий логістичний графік по прийому або будь-якої операції можна побудувати окремо. Але розглянемо узагальнюючу картину - до чого призводить падіння логістичного графіка при прийомі зерна на елеваторі.

Логістика як додатковий бізнес

Якщо вам вдалося організувати кількість прибиральної техніки відповідно до потреби - нормативом збору з поля, забезпечити достатню кількість автотранспорту для вивезення зерна з поля, то автомобілі, які прибули на елеватор, через низьку пропускну спроможність прийому на елеваторі змушені зупинятися в чергу на розвантаження. Чергу збільшує час обороту автомобіля. Збільшення часу обороту автомобіля зменшує кількість автомобілів на завантаженні під збиральною технікою. Зменшення кількості автомобілів під збиральною технікою призводить до дефіциту транспорту, дефіцит транспорту призводить до зупинки збору. Зупинка збору призводить до зміщення термінів збиральної кампанії і відповідно втрат зерна щодо кількості та якості. Додатковий простий на завантаження або розвантаження збільшує час обороту автотранспорту і провокує його дефіцит, дефіцит транспорту і простий провокують збільшення ставки за транспортування на одну тонну зерна.

У більшості елеваторів країни найнижча точка логістичного ланцюга - це відстань від моменту відвантаження в вагони до моменту потрапляння вагонів на станційні колії приймання / здачі вантажу. Питань до цього вузького місця може бути безліч, і розглядати їх варто окремо, індивідуально для кожного об'єкта.

Незважаючи на недоліки елеваторів, побудованих в радянські часи під іншу логістику і в інших технічних умовах, сьогодні провідні агрохолдинги теж часто допускають логістичні прорахунки. Приклад непрактичного використання вкладених коштів в будівництво елеватора можемо спостерігати у агрохолдингу, який входить в топ-10 найбільших латифундистів України. Щоб уникнути антиреклами елеватор називати не буду, але для знавців скажу наступне.

Елеватор побудований в Тернопільській області, Тернопільському районі. Побудований без логістичного розрахунку або з простою халатністю до цього. Елеватор має наступні показники:

- прийом - 4 000 т / добу;

- сушка - 4 800 т / добу (3 600 + 1 200 т, 2 сушарки) при знятті вологи 10%;

- очистка - 3 600 т;

- транспортне обладнання - 6 000 т / добу;

- потужність одночасного зберігання - 88,5 тис. Т;

- потужність відвантаження - відповідно до транспортним устаткуванням і потребою в очищенні - 3 600-6 000 т;

- добова норма подачі вагонів на елеватор - 1000 т / добу (15 вагонів - подача при наявності станційного локомотива).

Якщо всі перераховані потужності більш-менш збалансовані, то через прорахунку в виборі місця будівництва і підключення елеватора до залізничної мережі / станційному шляху елеватор не може використовуватися максимально ефективно. Технічні умови УЗ не дозволяють локомотиву елеватора виїжджати на шляху залізниці, що в свою чергу через відсутність маневрових локомотивів залізниці не дозволяє робити переподачу вагонів і вантажити більше вагонів або вантажити маршрути, коли цього забажає елеватор. При цьому витрати елеватора на власний локомотив стабільні, і додатково оплачується локомотив залізниці. Як мінімум 2/3 вантажопотоку в рік, або 200% елеватором втрачається. Скільки це грошей - рахуйте самі.

У 2019/20 МР на перший погляд новий потужний елеватор, який має власний маневровий локомотив, такий же, які має «Укрзалізниця», але без права виїзду на станційні колії, не зробив через залізницю навіть одного обороту. Ефективність даного підприємства під великим питанням.

Але існують і інші приклади, коли компанія будує елеваторний комплекс на 30-50 тис. Т одноразового зберігання з максимально правильної логістикою, стратегічним баченням, і елеватор робить по 8 оборотів в сезон (маркетинговий рік).

Підсумовуючи вищенаписане, хочеться, щоб аграрії приділяли більше уваги логістиці, не рахували це чимось другорядним або таким, на що необхідно звертати увагу в останню чергу. Деякі логістичні рішення, нові проекти можуть принести непогані фінансові показники для агрокомпанії. Бажано, щоб аграрії аналізували вартість цілої логістичного ланцюжка, аналізували факт витрат минулих років. В основному аграрії звертають увагу на ставки елеватора, але не завжди враховують факт доставки до елеватора і фактичну вартість відвантаження з елеватора.

Логістика як додатковий бізнес

При затримці в збиральної кампанії можна втратити близько третини врожаю. Якщо агрокомпанія буде забезпечувати автотранспорту оборот три рази на добу замість одного, то перевізники в першу чергу поїдуть до такого аграрію і можуть надати знижку близько 30% на такі перевезення з хорошим оборотом - кажуть перевізники. Збільшення пропускної здатності вузьких місць елеватора підвищить його ефективність, збільшить можливості з перевалки зерна. Збільшення добового навантаження на залізницю спровокує зменшення ставки на перевезення зерна. Збільшений вал зерна через залізницю буде служити захистом від наклепу «малодіяльна» або будь-який інший наклепу недобросовісних конкурентів. Іноді в ланцюзі логістики економічно доцільніше користуватися сторонніми елеваторами замість наявного власного. Власним елеватором в той же час можна надавати послуги стороннім компаніям.

Звичайно, кожен свою ефективність вважає, як хоче, але з роками конкуренція в аграрному ринку підвищується, і логістика може грати один з ключових чинників у виживанні на цьому ринку. Зважений, стратегічний підхід до логістики - це запорука збереженого врожаю, ефективного використання грошових коштів, ліквідна і правильна капіталізація агрокомпанії.

Р.S. Найкоротший термін окупності інвестицій в аграрну логістику, який мені довелося спостерігати / брати участь, становив 10 днів. Інвестиції становили близько одного мільйона гривень. До цього компанія роками користувалася інший логістичним ланцюгом.

Автор: Олексій Шахов, експерт з аграрної логістики

Джерело та фото: Agroportal
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Коментарії (0)


Топ категорії
Українським аграріям готують величезні штрафи Українським аграріям готують величезні штрафи
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
12 267
0
В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї
Оформляти ФОП і декларувати доходи змусять жителів сіл, які не здали в оренду свої земельні ділянки, а обробляють їх...
04.04.21
8 564
0