Найкращі гібриди цибулі селекції Bejo Zaden

количество просмотров44   18-05-2020, 23:08

Переваги гібридів

Стандартні аргументи на користь гібридів: вища врожайність, вища товарність, однорідність, відповідність рослин і плодів заявленим характеристикам. Останнє означає, що коли гібрид середньостиглий, то він дозріє відповідно (з поправкою на погодні умови), якщо заявлена кругла форма цибулин –– 99,9% урожаю будуть саме такими.

Досвідчені фермери стверджують, що на практиці якісні гібриди цибулі цілком виправдовують очікування за належної агротехніки. Вони можуть забезпечити врожайність на рівні 80–90 т/га, а за сприятливих умов українські господарства збирають до 100 т/га якісної цибулі, і це вже не поодинокі випадки, а кількарічна практика. Для сортів означені цифри навіть на аналогічному агрофоні майже нереальні, для них хороший показник коливається в межах 50–70 т/га, а це означає катастрофічну різницю у врожайності порівняно з гібридами й так само різницю в собівартості вирощування кілограма продукції.

Водночас гібриди порівняно із сортами потребують більшої уваги до живлення, боротьби з бур’янами та захисту. За низького рівня агротехніки вони можуть показати себе гірше, ніж сорти, більш адаптовані до стресових умов.

Хороші гібриди цибулі зазвичай одноцентрові, деякі фермери саме за цією ознакою перевіряють правильність придбаного насіння. Сорти зазвичай мають два центри (зачатки) або більше, тому за однакових умов зберігання їхня лежкість буде гіршою. Водночас одноцентровість не є стовідсотковою ознакою гібрида, адже за несприятливих погодних умов чи інших стресів під час вирощування рослина може сформувати кілька центрів. Схожа ситуація з ознакою однорідності: будь-який чудовий гібрид F1 може дати неоднорідні за розміром цибулини, якщо його посіяти поганою сівалкою або в разі зрідження сходів (через шкідників, погодні умови, як наслідок внесення гербіцидів тощо).

Не останню роль відіграє те, що вибір гібридів значно ширший порівняно з вибором сортів, особливо в плані підбору термінів дозрівання. Наприклад, ранніх гібридів цибулі доволі багато (жовті Кенді F1, Шеба F1, білий Вайт Вінг F1, червоний Монастрел F1), тоді як сорти ще треба пошукати. Сорти зазвичай мають довший термін вегетації (навіть у рамках одного терміну стиглості), відповідно, більш тривалий термін перебувають на полі, а це теж зайві витрати.

На користь гібридів можна наводити масу аргументів, окрім одного –– ціна. Коштує гібридне насіння дорожче. Ціна на жовті гібриди цибулі зазвичай стартує від 200 євро за упаковку 250 тис. шт. і може сягати 500 євро за аналогічну упаковку білого або червоного гібрида, тоді як насіння хороших сортів цибулі коштує в межах 80–120 євро/кг.