Інвестиції в сільськогосподарську землю сьогодні - це надійна "пенсія" завтра


Інвестиції в сільськогосподарську землю сьогодні - це надійна
15:28, 05 2024
364
0

15 вересня свій День Народження відзначає один із найкращих українських експертів з інвестицій у сільгосп землю - Євген Носальський. Його головний девіз: Інвестиції в сільгосп землю сьогодні – це надійна "пенсія" завтра

Ми розпитали Євгена про його діяльність у рамках сервісу земельних інвестицій Zeminvest, де він обіймає посаду заступника директора та відповідає за b2c продажі в компанії.

Інтервью з Євгеном:

В Україні з 1 липня 2021 року запрацював ринок земель сільськогосподарського призначення, а з 1 січня 2024-го він відкрився для юридичних осіб. Разом із цим у країні з’явився новий перспективний інвестиційний інструмент. Євген Носальський розповідає про особливості інвестицій у сільськогосподарську землю і пояснює, у чому полягають переваги співпраці з інвестиційною компанією

Яким є коло покупців сільськогосподарської землі в Україні?



Я б виділив три класи покупців. Почну з того, що коли відкрився ринок землі, перші угоди на ньому фактично формалізували ті приховані продажі, що відбувалися під час дії мораторію через механізм емфітевзиса тощо. Характерною ознакою таких угод було укладання за ціною Нормативної грошової оцінки землі (НГО).

Другий клас – це певний прошарок фермерів, які почали скуповувати по 100 га землі на людей зі свого оточення. Вони побоювалися, що після відкриття ринку землі земельний банк буде швидко розпроданий. Але так не сталося, і попит з їхнього боку поступово знижувався.

Третій клас – реальні інвестори, кількість яких зростає. Адже земля себе дуже добре показала як інвестиція під час війни. І ми отримуємо відгуки від інвесторів, які кажуть, що в 2022–2023 роках сільськогосподарська земля стала ледь не єдиним активом, на якому їм вдалося заробити.

Який пасивний дохід можуть отримати інвестори від здавання сільськогосподарської землі в оренду?



Основний прибуток дасть капіталізація. Зараз ми маємо унікальний шанс, який нівелюється в наступні 10-13 років, оскільки ціна на землю в усіх європейських країнах зросла. Натомість орендна плата дає можливість отримувати пасивний дохід уже з першого року. На сьогодні він варіюється від 5% до 8% річних, що співставно з пасивним доходом від нерухомості. Окрім зростання капіталізації, відповідно до статистики європейських країн, ми можемо прогнозувати, що й орендна плата за 10 років зросте в 1,8–2,4 раза. Відповідно, навіть пасивний дохід дасть змогу досить непогано заробити.

Якими є прогнози стосовно подальшої зміни вартості сільгоспземлі в Україні за різними сценаріями?



Я розглядаю три сценарії через вісім років після закінчення війни. Якщо реалізується песимістичний варіант, ціна складе близько $6000 за 1 га при теперішній середній ціні близько $2000. Базовий сценарій – близько $8000. Оптимістичний – близько $10 000. Тут я можу провести паралель із Польщею, де ринок землі відкрився з ціною близько €1500, а зараз земля там коштує €11 000–12 000.

Яким на сьогодні є мінімальний і оптимальний поріг входу в інвестицію в сільгоспземлю?



Йдеться про $4500–5000 – середня вартість паю мінімального розміру. І такий, порівняно з ринком нерухомості, низький поріг входу – одна з переваг інвестування в сільськогосподарську землю. На початковому етапі я б рекомендував вкладати в землю $20 000–25 000. Але є інвестори, які скеровують на цей напрямок $300 000–500 000.

Отже, сільськогосподарська земля завжди залишається стабільним активом, попри всі виклики від початку 2021 року. А також не зникне під впливом інфляції, що дуже важливо для інвесторів.

Інвестуйте у надійні українські активи, інвестуйте з надійними партнерами!


Джерело інформації та фото: Zeminvest
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
30 066
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 322
0