Захист кукурудзи від бур’янів залежно від способів обробітку ґрунту


Захист кукурудзи від бур’янів залежно від способів обробітку ґрунту
21:25, 13 2020
1 153
0

Ринок засобів захисту рослин налічує близько 45 діючих речовин, на базі яких реалізуються понад 120 препаратів, що використовуються для захисту кукурудзи від бур’янів. При цьому вартість комплексного захисту від бур’янів одного гектара кукурудзи може становити від 25 до 135 доларів – залежно від того, яка компанія пропонує систему захисту.

В нинішньому розмаїтті препаратів і способів захисту досить важко розібратися, а ще важче обрати варіант, що відповідає тому чи іншому способу обробітку ґрунту. Та на якій системі захисту ви б не спинились, варто пам’ятати, що рослини кукурудзи важко переносять конкуренцію з бур’янами на стартових етапах росту, і врожайність посівів, забруднених у фазу 2–5 листків, помітно знижується, навіть якщо бур’яни вдалося ліквідувати в пізніші фази розвитку.

Залежно від наявності на поверхні поля рослинних решток можна умовно виділити три найбільш ефективні системи захисту кукурудзи від бур’янів. Розглянемо варіанти, що за вартістю не перевищують 37 дол./га.

ТРАДИЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ

Рослинних решток немає або ними вкрито менше ніж 15% поверхні поля.

Захист від злакових бур’янів, щетинника (Setaria spp.), мишію зеленого і сизого, курячого проса (Echinochloa crusgalli.), видів мари (Chenopodium spp.), щириці (Amaranthus spp.) і деяких інших злакових і дводольних бур’янів передбачає використання препаратів на основі д.р. ацетохлор 900 г/л (Діагональ) до появи сходів із нормою витрати 2,5–3 л/га.

У фазу 3–5 листків для захисту посіву від однорічних і багаторічних дводольних бур’янів можна використовувати препарати на основі дикамби 500 г/л (Рішення) 0,4–0,6 л/га або 2.4-Д етил-гекси­лового ефіру 850 г/л (Фактор) 0,6–0,8 л/га.

За наявності в посівах великої кількості березки польової та осотів доцільніше використовувати препарати на основі дикамби (Рішення). При засміченості видами молочаю (Euphorbia spp.) ефективними будуть препарати на основі 2.4-Д етил-гексилового ефіру (Фактор).

При змішаному засміченні посівів можна використовувати бакові суміші цих препаратів 0,3 л/га дикамби 500 г/л (рішеня) + 0,6 л/га 2.4-Д етил-гексилового ефіру 850 г/л (Фактор).

Ці препарати також знищують падалицю соняшнику, в тому числі гібридів, стійких до препаратів Євролайтінг і Експрес.

МІНІМАЛЬНА АБО НУЛЬОВА ТЕХНОЛОГІЯ

Рослинних решток мало або ними вкрито менше ніж 40% поверхні ґрунту.

На стартових етапах росту для захисту від злакових і деяких однорічних дводольних бур’янів (спектр дії див. вище) використовують мінімальні норми витрати препаратів на основі ацетохлору 900 г/л (Діагональ) з нормою витрати 1,6–2,2 л/га. За відсутності передпосівних обробок ґрунту застосування ґрунтового гербіциду можна поєднати із препаратами на основі гліфосату 480 г/л (Директор) з нормою витрати 2,5–3,5 л/га. Якщо на початку весни до посіву кукурудзи поле було сильно засмічене багаторічними, зимуючими та ранніми ярими бур’янами, обробку гліфосатом краще провести в більш ранні терміни, щоб ці рослини не витрачали вологу й елементи живлення.

Іноді при використанні мінімальних норм витрати (1,6–1,8 л/га) ґрунтових гербіцидів на основі ацетохлору 900 г/л і за наявності часткового покриття ґрунту рослинними рештками або ж при внесенні препарату на пересушений чи крупногрудкуватий ґрунт гербіцид перестає стримувати злакові бур’яни після появи 6–7 листка кукурудзи. В такому разі необхідно внести гербіциди на основі нікосульфурону 40 г/л (Консультант), 1–1,25 л/га. Цей препарат можна використовувати до 10 листка кукурудзи, при цьому він контролює як однорічні, так і багаторічні злакові бур’яни, в тому числі пирій повзучий (Elytrgia rеpens.).

НУЛЬОВА ТЕХНОЛОГІЯ ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ

Рослинними рештками покрито понад 50% поверхні ґрунту.

При вирощуванні кукурудзи за такою технологією обробітку ґрунту захист посівів від бур’янів будується на використанні тільки страхових гербіцидів і гербіцидів суцільної дії. Залежно від строків збирання попередника з осені обов’язково проводять обробку препаратами на основі гліфосату (Директор) з нормою витрати 3–4 л/га. Для розширення спектру дії на дводольні багаторічні бур’яни та зменшення норми витрати гліфосату часто використовують бакові суміші: ізопропіл-амінна сіль гліфосату 480 г/л (Директор), 2–3 л/га + дикамба 500 г/л (Рішеня), 0,15–0,35 л/га. У разі сильного забруднення таку бакову суміш можна використовувати і для передпосівної обробки. У весняний період проводять передпосівну обробку гербіцидами суцільної дії не пізніше ніж за 3–5 днів до посіву. Якщо в обробці гліфосатом за 3–5 днів або раніше не було необхідності, але у дні сівби з’явилися сходи бур’янів, обробку можна провести впродовж 1–2 днів після проведення робіт. Таку обробку доцільно проводити, якщо робочі органи сівалки НЕ закидали сходи бур’янів рослинними рештками і ґрунтом.

У фазу 3–5 листків за наявності злакових і дводольних бур’янів, у тому числі пирію повзучого, проводять обробку баковою сумішшю препаратів на основі дикамби 500 г/л і нікосульфурону 40 г/л (Рішеня + Консультант), 0,3–0,4 л/га + 1–1,25 л/га.

Якщо в період після появи 7 листка кукурудзи і до 10 листка з’явилися злакові та дводольні (види марі, щириці, паслін і деякі інші) бур’яни, проводять другу обробку препаратами на основі нікосульфурну 40 г/л (Консультант), 1,2 л/га.

Але біда, як кажуть, не приходить одна. Крім бур’янів, одночасно з посухою рослини кукурудзи атакують збудники плямистостей листя – винуватці біотичних стресів. Уражені листки, на яких утворюються плями довжиною понад 25 см, передчасно засихають і відмирають.

І це при тому, що для формування високого врожаю зерна посіви кукурудзи повинні мати здорову поверхню листя площею близько 40–50 тис. м2/га!

Не дивно, що у рослин, уражених гельмінтоспоріозною плямистістю, зернівки щуплі, рідко розташовані в качані.

При слабкому ураженні хворобою середня вага качана зменшується на 3,5%, при середньому – на 26,6%, при сильному – на 54,4%. В результаті втрати врожаю зерна досягають 40–50%, а в деяких випадках – 70%.

Для захисту від комплексу стресів наша компанія пропонує фунгіцид АЗОКС ДУО (200 г/л азоксистробін + 80 г/л ципроконазол), який має не тільки фунгіцидну дію, але і фізіологічний ефект.

АЗОКС ДУО внесений у нормі 0,75-1 л/га, продовжує фотосинтетичну активність листя, запобігаючи їх передчасне всихання під впливом будь-якого стресу, а також знижує концентрацію етилену, що затримує старіння листового апарату. В результаті продовжується налив зерна і зростає врожайність.

Джерело та фото: Agronom
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
30 441
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 496
0