Як точні метеодані збільшують урожайність та як їх отримати?


Як точні метеодані збільшують урожайність та як їх отримати?
18:27, 02 2024
222
0

Посівні площі культур, а також рівні їх урожайності у великій мірі залежать від кліматичних умов та зони вирощування. Відповідно точні метеодані роблять урожай. Тож як отримати метеорологічні дані й одержати більше з гектара? Пише Aggeek

У правдивість довгострокових прогнозів погоди в нашій країні не вірять навіть самі метеорологи. Погода — це, мабуть, єдиний фактор, від якого аграрій залежить на всі сто відсотків. І змусити її працювати він, на жаль, поки що не в змозі. Однак постаратися зменшити негативні наслідки, збільшити врожайність, застерегти себе та оптимізувати агропроцеси він все ж таки може. Зробити це можна завдяки власній портативній метеостанції для локального метеомоніторингу і прогнозування.

Що таке точні метеодані?


Точні метеодані — це дані, які можна отримати за допомогою наземних станцій, що надають максимально перевірену інформацію по конкретній локації. Оперування такими даними — один з факторів, який впливає на ефективне агровиробництво. Метеодані з мережі наземних станцій можуть бути доступні навіть якщо аграрій не має власної метеостанції. Це зараз один з розповсюджених сервісів в Україні — обмін метеоданими.

Варто зауважити, що метеодані слід прив’язувати до полів (місця, де вони зібрані), а не до метеостанцій, оскільки останні можуть змінювати своє розташування навіть протягом сезону. Також можлива ситуація, коли для одного поля можуть бути доступні дані з кількох метеостанцій (встановлених на сусідніх полях).

Види метеоданих:
✔️ супутникові прогнози;
✔️ метеодані з наземних станцій та датчиків, які мають координатну прив’язку до конкретного поля чи групи.
✔️ Де аграрію взяти точні метеодані?

Сьогодні існує велика кількість сервісів прогнозів погоди, які надають метеорологічні дані по кожному регіону, області. Звичайно, так набагато простіше отримати метеодані, ніж придбати власну метеостанцію.

Однак варто усвідомити, що точність метеоданих та прогнозів, що подаються Гідрометцентром та ретранслюються через метеосервіси, є недостатньою для потреб агробізнесу, який вимагає не наближених, а точних даних про погоду для планування та, особливо, здійснення технологічних операцій у полі.

Метеостанція так само як дрони чи хімічний аналіз ґрунту надають аналітику для підвищення ефективності сільського господарства. Відповідно треба вміти правильно використовувати отримані точні метеодані та інтегрувати їх у власну фармменеджмент систему. Це є одним із ключових елементів ефективного господарства сьогодні.

Нині на українському ринку представлено безліч Cropio, AgriChain, Soft.Farm, Agrivi, FarmCommand, Агроконтроль, EOS Crop Monitoring.... Більшість з них працюють з тими чи іншими даними метеомоніторингу. Не всі системи погодного моніторингу здатні передавати дані до систем фармменеджменту. Проте, наприклад, компанія Meteotrek намагається працювати з будь-якою системою, яка використовується в господарстві клієнта і працює з метеоданими.

Варто наголосити, що на відміну від супутникового прогнозу погоди, метеостанції фіксують реальні наземні метеоумови кожного поля. Погода залежить від багатьох факторів, таких як близькість до водойм чи рельєф, які не завжди враховуються при створенні прогнозів. Також важливо врахувати деякі аспекти, які суттєво можуть впливати на результат виконання агрооперацій. Наприклад, градуси, зайві міліметри опадів, місце розташування.

Важливо! Наземні метеостанції допомагають власнику господарства чітко відстежувати ситуацію на кожному полі, бути впевненим щодо внесення препаратів за сприятливих умов, а рослини отримують комплексне живлення й ефективний захист.

Як точні метеодані підвищують урожайність і зменшують витрати?


Про важливість метеомоніторингу сьогодні повторювати не потрібно. Мабуть, немає такого фермера чи агровиробника, який не вів би моніторинг погоди в тому чи іншому вигляді.

Кожна складова цілісного комплексу погодних умов відображається на показниках росту й розвитку рослин протягом відповідного проміжку часу і, в кінцевому підсумку, визначає рівень урожайності культури. Метеорологічні умови є важливим фактором підсилення технологій вирощування агрокультур. Урожайність більшості культур залежить не тільки від кількості атмосферних опадів, а й від періодичності та часу їх випадання. Це особливо актуально для районів з посушливим кліматом. Знаючи погодні умови, аграрій може планувати агрооперації, посівні кампанії та визначити, коли ефективніше вносити добрива. Крім того, оптимізувати внесення ЗЗР, зрошення та багато інших процесів. Перед кожним фермером стоїть задача — контролювати й збирати погодні дані кожен день чи встановити власну метеостанцію й отримувати точні метеодані по кожному полю.

Завдяки використанню метеомоніторингу аграрій має змогу:
✔️ планувати агрооперації;
✔️ оптимізувати процес зрошення;
✔️ аналізувати історичні дані кожного поля;
✔️ бути в курсі змін погодних умов і постійного сповіщення про погодні ризики;
✔️ здійснювати профілактику захворювань рослин;
✔️ робити локальний метеомоніторинг своїх полів.

Як точні метеодані збільшують прибуток аграрія?


Погода та кліматичні умови — одні із ключових причин високого прибутку аграрія. Вони прямо впливають на умови розвитку рослин та їх врожайність. Відповідно якщо висока врожайність, то дохід аграрія тільки примножується. Швидка зміна погоди може негативно впливати на врожайність і знижувати рівень ефективності господарства. Для основних ґрунтово-кліматичних зон України характерним є істотне коливання рівня тепло- і вологозабезпечення, коли протягом вегетації сільськогосподарських культур періоди надмірного надходження тепла змінюються прохолодними, а надмірного зволоження, які обумовлені інтенсивними опадами у вигляді зливових дощів, тривалими посухами, що негативно впливає на ріст і розвиток рослин. Для того, щоб врахувати й передбачити вищезазначені нюанси аграрію на допомогу приходить прогноз погоди, але він не є точним, і тим більше не стосується конкретно його полів. І якщо вплинути на погодні умови фермер не в змозі, то адаптувати роботу свого господарства завдяки точним метеоданим і збільшити прибуток — сьогодні цілком реально. Отримувати точні метеодані по конкретному полю аграрію може за допомогою метеостанції. Метеомоніторинг допомагає проводити польові операції за оптимальних погодних умов.

Аграрій отримує чіткі переваги від використання точних метеоданих для свого господарства:
✔️ отримання точних погодних даних, що фіксуються цифровими датчиками;
✔️ допомога в оптимальному та своєчасному використанні водних ресурсів і витратних матеріалів господарства;
✔️ інтеграція метеоданих у систему прийняття рішень для покращення технологічних процесів;
✔️ збільшення кількості і якості врожаю завдяки аналітиці польових даних протягом всього періоду вегетації для коригування майбутніх рішень;
✔️ мінімізація впливу людського фактора при агровиробництві, виключення помилок при виконанні агрооперацій.

Приклад рішень, які реально працюють


Сьогодні на ринку метеомоніторингу точні метеодані пропонують багато компаній, але не всі вони надають професійне обладнання та якісний прогноз. Одним із лідерів на ринку України є компанія Meteotrek. Вони успішно конкурують як з вітчизняними виробниками, так і з імпортним обладнанням. І найголовніше, що їх рішення дає аграрію чіткий результат.

Розглянемо на конкретному прикладі одного аграрія, який використовує рішення Meteotrek, тим самим збільшивши власний прибуток.

1. Завдання: оптимізувати зрошування на трьох пілотних полях зі стаціонарними
зрошувальними системами кругової дії. Збільшити врожайність культур, зменшити використання водних та людських ресурсів.

2. Масштаб проєкту: оптимізовано зрошування на трьох полях у Херсонській області.

Характеристика господарства: 210 га (площа трьох полів), технологія тестувалась протягом одного сезону.

метеодані збільшують урожайність

Рішення: використання даних стаціонарної й польової метеостанцій та багатошарових польових датчиків вологості ґрунту.

Як виконували:
✔️ дослідили карту полів та визначили місця встановлення метеостанцій (основної та додаткової) і датчиків вологості;
✔️ підготували місця та встановили обладнання;
✔️ відкалібрували та налаштували обладнання;
✔️ створили обліковий запис на порталі Meteotrek, додали поля і датчики;
✔️ навчили спеціалістів замовника користуватись програмним забезпеченням Meteotrek;

Проблема! Спеціалісти замовника продовжують визначати необхідність поливу, використовуючи аналогові тензіометри розташовані по краях полів.

Відповідно необхідно навчати працівників працювати з точними метеоданими опадів, вологості ґрунту (історичні та актуальні), аналізувати динаміку змін, використовувати уточнювальний локальний прогноз погоди для оптимізації.

Які результати отримали?


✔️ збільшення врожайності на 5-7% (у порівнянні з сусідніми полями);
✔️ до 15% економія витрат води (у порівнянні з сусідніми полями).

Отже, якщо у вас на господарстві це не так, тоді час задуматися про використання метеостанції. Не інвестуйте в ті технології, які не приносять користі, не збільшують дохід і підприємство не розвивається.

Джерело та фото: Aggeek
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 531
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 067
0