Прогноз інфляції від НБУ: наступного року ціни в Україні зростатимуть швидше

Прогноз інфляції від НБУ: наступного року ціни в Україні зростатимуть швидше
10:04, 29 2023
396
0

Наступного року ціни в Україні ростимуть швидше, ніж вони ростуть у нинішньому році. Відповідно, показник інфляції у 2024 році буде вищим за цьогорічний. Такі прогнози дає Нацбанк України. Повідомляє top.today.ua

Чому наступного року очікують прискорення інфляції, пояснив член ради НБУ економіст Василь Фурман.

Отже, за словами експерта, Нацбанк поліпшив прогнозований показник інфляції на 2023 рік. Насправді він виявився нижчим, ніж прогнозували фахівці НБУ. За підсумками 2023 року він становитиме 6%. При цьому на початку цього року показник інфляції становив 26,6%. Тобто, у другій половині року зростання цін в Україні значно уповільниось.

Цьому є кілька причин, каже Василь Фурман. По-перше, торік Україна зібрала непоганий врожай сільгоспкультур. До того ж, експорт зерна з України був недостатній. Через це багато вирощеного залишається в Україні, що призводить до зниження цін.

Крім того, стримували інфляцію також регульовані ціни на комунальні послуги. Тут вдався взнаки мораторій на їхнє підвищення, що був затверджений ще влітку 2022 року.

Ще один чинник – виважена фінансова політика Нацбанку. НБУ дотримувався фіксованого курсу валют для безготівкових операцій. Крім того, у 2023 була висока облікова ставка НБУ, що стимулювало громадян вкладати гроші в гривневі депозити і стримувало "викид" на ринок великої грошової маси у національній валюті.

"Попри те, що близько місяця тому НБУ змінив політику, перейшовши до "керованого плавання", ми бачимо валютну стійкість. Це також впливає позитивно на те, що ціни не зростають", – наголосив експерт.


Наступного року інфляція буде вища, ніж цьогоріч


Нацбанк дає прогноз 9,8% за підсумками 2024 року. Пришвидшення росту цін також матиме свої причини. Каталізаторами зростання цін будуть такі процеси:

✔️ низька цьогорічна база порівняння;
✔️ продовження війни в Україні;
✔️ підвищення середнього рівня зарплати;
✔️ зростання цін на комуналку.

Що стосується ВВП, то за прогнозами він цьогоріч зросте на 5%. Наступного року його підвищення буде дещо скромнішим – 3,5%. А от уже в 2025 році він буде вищим – 6%.

Однак усі прогнози можуть полетіти шкереберть


Це, в першу чергу, може статися через зменшення обсягів міжнародної фінансової підтримки. На жаль, поки що прогнози не дуже втішні. Із Заходу надходять сигнали, що в 2024 році ані США, ані Європа не зможуть нам забезпечити такої фінансової підтримки, як у 2023 році.

"Якщо говорити про наступний рік чи 2025 – це, наприклад, втрата ритмічності міжнародної фінансової допомоги. Завдяки їй ми маємо дуже багато позитивних факторів, які впливають на нашу економіку. Зокрема, інфляцію та забезпечення курсової стійкості української гривні", – каже член ради НБУ.


У проекті держбюджету на 2024 рік закладений дефіцит у 42 мільярди (!) доларів. Тобто всі бюджетні видатки, крім військових, Україна сподівається покривати за рахунок міжнародної допомоги. Якщо її скоротять, то Нацбанку доведеться запускати верстат і додруковувати потрібну суму грошей. А це, ясна річ, добряче хлюпне оливи у топку інфляції.

Крім того, зростання інфляції може пришвидшитись, якщо не буде відчутних успіхів на фронті, а також якщо енергетика зазнає нових нищівних ударів агресора. До підвищення інфляції може привести також подальше руйнування ворогом українських портів.

Отже, стверджувати, що прогноз на 2024 рік буде таким, яким наразі бачить його Нацбанк, на жаль, не можна. Його формували з припущень, що наступного року фінансування від партнерів буде, принаймні, не менше, ніж цьогоріч. Але все може бути не так.

Джерело та фото: today.ua
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+EnterТоп категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 179
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
18 926
0