Indoor farming: нова можливість для України в умовах ринку землі

Indoor farming: нова можливість для України в умовах ринку землі
19:11, 09 2020
1 477
0

У 2018 році світовий ринок indoor-фермерства був оцінений в $ 27 млрд. За прогнозами, до 2026 року він досягне позначки $ 49,6 млрд. І це не дивно, адже альтернативні види фермерства людству життєво необхідні в зв'язку з деградацією родючих земель по всьому світу і збільшується на них навантаженням, безпосередньо пов'язаної зі стрімким зростанням населення на нашій планеті.

Вертикальне фермерство як підрозділ indoor-фармінга - відносно новий напрямок в агросекторі. Зростання його популярності безпосередньо пов'язаний з можливістю більш точно контролювати процес вирощування, менше залежати від зовнішніх погодних умов, кардинально знизити обсяги споживання води і при цьому отримувати свіжий і корисний продукт, дуже близький за своїми якостями до органічного, попит на який зростає з дня на день . Адже очевидно, що ніхто не хоче харчуватися продуктами, вирощеними на пестицидах, гербіцидах та ін.

Крім того, вертикальна структура таких теплиць знижує навантаження на землю, дозволяючи отримати в 10-20 разів більше врожаю з кожного квадратного метра, дає можливість використовувати для вирощування продуктів території, які раніше не придатні для фермерства, автоматизувати і спростити багато процесів, а також виключає використання великої сільгосптехніки, необхідної для ведення традиційного сільського господарства.

В Україні ці методи вирощування продуктів тільки набирають обертів, але вже стали цікавими для багатьох прогресивних фермерів, які розглядають вертикальне фермерство як альтернативу традиційному землеробству, особливо в умовах «відкритого-закритого» ринку землі.

Яскравим тому прикладом є проект Smart Oasis Farm компанії IDA. Smart Oasis Farm - це автоматизована теплиця для вирощування цілого ряду рослин, яка поливає їх живильним туманом, отриманим з води, сконденсованої з вологи в повітрі. Звучить незвично і цікаво.

Редакція AgroPortal.ua поспілкувалася з засновником Smart Oasis Farm і директором компанії IDA Алексом Приходько про деталі проекту, його розвитку в країнах Близького Сходу, перспективи використання таких рішень в Україні.

Алекс, звідки у вас з'явилася ідея створення проекту Smart Oasis Farm?

Алекс Приходько: По-перше, я бізнесмен з технічним складом розуму, а по-друге - я дуже ледачий, саме тому все автоматизує і спрощую, щоб витрачати якомога менше енергії, сил і часу на однотипні процеси.

Все почалося з контракту, підписаного з муніципалітетом Дубая по установці двох автономних систем генерації води з повітря Smart Oasis. Наша розробка Smart Oasis - це конструкція у формі гриба, яка працює на сонячних панелях. На ній ростуть живі рослини. Усередині встановлені системи генерації води. В цілому система здатна генерувати до 200 л води в день. Smart Oasis генерує туман для охолодження в спекотний сонячний день, очищає сонячні панелі водою і поливає рослини 4-метрового «гриба». Для того щоб воду можна було пити, система збагачує її мінералами через спеціальні мінералізатори.

Всі ключові «фішки», які ми використовуємо в нашій автономної фермі, спочатку інтегрувалися і перевірялися на працездатність в наших конструкціях в кліматичних умовах Близького Сходу. З тією лише різницею, що вирощували ми не їстівні рослини, а звичайні кущі.

Indoor farming

Від 70% до 80% всього світового споживання води припадає на агросектор. Ми довго шукали причини цього «парадоксу»: виявилося, в традиційному фермерстві водний слід ніхто не контролює. Переважно всі поливають культури згідно з технологічними картами. Щоб виростити один авокадо, потрібно 120 л води, а якщо вичавити з нього воду, то отримаємо в кращому випадку грамів 200. Це означає, що вся інша вода кудись випаровується. Саме це дало нам відповідь, що потрібно створити закритий цикл, з якого вода нікуди не зможе йти. Все, що необхідно, - це навчитися контролювати цю воду на різних її етапах.

Розуміючи, що ми не зможемо добувати постійно багато води, а потім раз в певний період зливати її для очищення всієї системи, вирішили шукати альтернативи. Грунт і гідропоніки використовувати ми не хотіли, тому почали вивчати систему аеропоніки, де рослини ростуть в повітрі.

Indoor farming

Ви самі вивчали систему аеропоніки, або з кимось радилися?

Алекс Приходько: Я не фермер і не агроном. Я бізнесмен-інноватор з технічним складом розуму. Тому я вирішив порадитися з нашими українськими фахівцями-професіоналами. Одна компанія запропонувала нам готовий проект на 150 м2. Але коли вони показали цифри по витраті води, у нас виникло багато питань, оскільки за їхнім проектом був потрібний десятикратний витрата в спекотні періоди часу року. А на Близькому Сході жаркий період - круглий рік.

Крок за кроком ми прийшли до розуміння, що нам потрібна принципово інша система, і були змушені піти своїм шляхом.

Indoor farming

Чи важко було починати без теоретичних знань про вирощування?

Алекс Приходько: Розібравшись зі слабкими місцями в вирощуванні, ми знайшли оптимальний спосіб, при якому зможемо забезпечити щільну висадку рослин і їх зонування згідно циклу зростання. Так, у нас відбувається більше процесів пересадки, але це дає можливість використовувати всі капітальні вкладення максимально ефективно. Звичайне комп'ютеризоване рішення.

Який найдорожчий елемент в Smart Oasis Farm?

Алекс Приходько: Основним дорогим елементом є штучне освітлення. Але дороге освітлення дає цілий ряд переваг, а саме - знижене енергоспоживання і більш інтенсивне світло, що конвертується в високу врожайність. Додатково ми можемо зменшити енергоспоживання, але зберегти яскравість за рахунок регулювання рівня світильників по висоті. У зоні пророщування потужні дорогі світильники ми не використовуємо.

Indoor farming

Як запустити ферму? Дійсно так легко, як і пральну машину?

Алекс Приходько: Те, що ми створюємо крок за кроком, - це коробка, яку просто потрібно підключити до харчування. Всім іншим займається автоматизація. Зараз команда працює над роботизації посадки, пересадки і збору врожаю, щоб мінімізувати людські помилки. В ідеалі за всіма процесами стежитиме програма-агротехнологій, яка зможе на 95% замінити людину.

Скільки коштує така система?

Алекс Приходько: Ціна, з якої ми плануємо виходити на ринок, - близько $ 50 тисяч. Так, чимало. Але при цьому окупність, наприклад, якщо вирощувати базилік, менш ніж один рік. Всього лише один рік. Для обладнання, термін експлуатації якого більше 10 років, - це дуже крутий показник. Одна з наших цільових аудиторій - професійні фермери з країн Близького Сходу, які в літні періоди не мають можливості вирощувати продукти. Їм ми пропонуємо мобільну систему, яку можна перевезти, вона не залежить від зовнішніх кліматичних факторів, наявності води і дає стабільний прогнозований урожай протягом усього року.

Indoor farming

І який урожай можна отримати?

Алекс Приходько: Внутрішній простір у нас розділено на 3 зони, пов'язані з циклом розвитку рослини, і завдяки цьому ми можемо з 30 м2, займаних модулем, отримувати від 6 т салатів в рік. Основне обмеження для вирощуваних культур - розмір куща до 25 см.

А ви вже зібрали свої перші плоди?

Алекс Приходько: Ми зібрали вже три врожаї, але це тільки експерименти, щоб зрозуміти швидкість росту. Ми не продаємо і не плануємо. І активно розширюємо спектр культур. Завдяки Ользі Трофімцевой (громадський діяч, в.о. міністра аграрної політики і продовольства України в 2019 г. - Прим. Ред.) Ми домовилися про щільному співробітництві з НУБіП, і зараз агрономією займаються вони. Для нас це важливий етап розвитку - кооперація для отримання професійної експертизи ні з однією людиною, а з цілим університетом.

Indoor farming

Ваші конструкції на ринку ОАЕ. З фермою ще не пробували заходити?

Алекс Приходько: Зараз відкриті три діалогу, два з яких - з місцевими фермерами. Нам важливо продемонструвати їм, що і в їх кліматичних умовах можна отримувати високий урожай протягом усього року і активно розвивати екологічно безпечне сільське господарство.

Indoor farming

А чи є діалог з нашими фермерами, адже ментально вони дуже скептичні до всього нового?

Алекс Приходько: Шість наших контейнерів рівноцінні по врожайності одному гектару відкритого грунту. Це наш головний аргумент у діалозі з фермерами, але на даний момент ми не дуже активно дивимося на український ринок, тому що в нашій країні про розвиток вертикального фермерства говорити поки рано. Ми ментально ще не готові. Місцеві аграрії поки не розуміють, що Smart Oasis Farm - це той же «поле», тільки вертикальне і у відносно маленькій коробці. Причому це «поле» можна перевозити з місця на місце, розміщуючи максимально близько до місця продажу продукції, вирощеної на його грядках.

Джерело та фото: agroportal
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter



Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
28 509
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
18 664
0