Чи зростатимуть ціни на гречку до кінця року: прогноз аналітиків


Чи зростатимуть ціни на гречку до кінця року: прогноз аналітиків
13:32, 04 2023
346
0

Ціни на гречану крупу в Україні знижуються протягом 2023 року, цей процес є відлунням ажіотажу, що виник на ринку харчових продуктів з початком повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року. Але протистояння української і російської гречки продовжується і зараз – поставки з РФ шкодять українському виробнику і експортеру, а також заважають продукції з України освоювати нові ринки збуту. Пише landlord

Delo.ua проаналізувало динаміку цін на цей продукт та дізналось про створення “гречаного кластеру”, який дозволить консолідувати роботу галузі для ефективної конкуренції з російським імпортом.

Згідно з даними Держстату, в серпні 2023 року середні споживчі ціни на гречані крупи зменшилися до 45,6 грн/кг, тоді як рік тому вона коштувала майже вдвічі дорожче – 96 грн/кг. Розв’язана росіянами війна спричинила ажіотажне зростання цін на гречку, яке тривало до вересня 2022 року. Надходження нового врожаю в сховища призвело до поступового зниження цін, яке продовжилось в 2023 році і має перспективу на 2024 рік.

Подібні стрибки цін не пов’язані зі зміною собівартості вирощування цієї культури, несприятливими погодними умовами чи скороченням посівних площ. Опитані виданням експерти називають дві основні причини зміни цін на цю соціально важливу крупу: експансія дешевої російської гречки та небажання українських торгових мереж продавати собі у збиток товар, закуплений раніше по вищій ціні.

Російська експансія робить українську гречку нерентабельною


Україна не формує внутрішні ціни на гречану крупу протягом останніх 7-8 років, це робить країна-агресор РФ. Весь цей час на ринок України проводилась масштабна інтервенція дешевої російської гречки, яка вирощується там зі значними державними дотаціями, пояснює гендиректор Сквирського комбінату хлібопродуктів Віктор Дорошенко. Ця експансія приводила до зникнення економічної доцільності вирощувати гречку в Україні, стримувала ріст галузі і завдавала збитків місцевим виробникам та переробникам.

Розв’язана країною-агресором повномасштабна війна зупинила торгівлю між двома країнами, і з лютого по грудень 2022 року на українському ринку не було російської продукції. Завдяки цьому зросла маржинальність вирощування гречки в Україні, внаслідок чого посівні площі під культурою на 2023 рік зросли на чверть – до 140-150 тис. га.

Однак, з кінця минулого року на український ринок знову почала завозитись вироблена в Росії гречана крупа, розфасована в Казахстані. В лютому 2023 року балтійські трейдери завезли на ринки країн Євросоюзу велику партію такої російсько-казахської гречки, через що ціни на європейському ринку обвалилися одразу на третину. В таких умовах український виробник втратив можливість збуту свого товару в ЄС, а ціни в Україні продовжили падіння через перевиробництво цього продовольчого товару.

“На жаль, наразі ситуацію знову диктує російська гречка. На сьогодні ми маємо врожай вдвічі більший за нашу річну потребу. В Росії теж достатньо гарний урожай, тому вони тиснутимуть на ціни і надалі. Зміни тренду я в найближчі 3-4 місяці не очікую”, – підкреслює Дорошенко.


Він додає, що межа рентабельності для вирощування гречки в Україні складає 17-18 тис. грн за тонну в закупці, інакше для фермерів немає сенсу займатись цією культурою.

До нового року закупівельні ціни стабілізуються на рівні 15 тис. грн/тонна, зазначає виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки (МАГ) Сергій Громовий.

Згідно з даними електронної біржі GrainTrade, актуальні закупівельні ціни на гречку у фермерів ще нижчі – у вересні вони коливаються в діапазоні 11-15 тис. грн/тонна, тоді як ще в липні-червні за тонну пропонували 30-40 тис. грн.

Ціни на гречку у фермера і в магазині – дві різні речі


Закупівельні ціни на гречку і ціни на гречану крупу в магазині є двома різними речами, не пов’язаними між собою, і ці два показники не змінюються синхронно, уточнив Сергій Громовий. За його словами, продуктовий ритейл виступає додатковою ланкою між виробником і споживачем, і компенсує свої витрати за крупу, закуплену раніше за вищою вартістю.

“Торгівля веде свою гру, не пов’язану з інтересами ні споживача, ні фермера. Якщо вони купили рік тому гречку по 80 грн/кг, то вони її і тримають на полицях по такій ціні, хоча на ринку багато дешевших пропозицій. Тобто вони чекають, поки не “скинуть” той дорогий товар, щоб не продавати собі в збиток”, – зауважує Сергій Громовий, виконавчий директор МАГ.


Таким чином, споживач вимушений купувати дорогу гречану крупу, що приводить до поступового скорочення її споживання населенням і спричиняє затоварювання ринку – надлишки товару не розпродаються, хоча вже доступна гречка нового врожаю.

Сукупність цих факторів створює тенденцію до подальшого повільного зниження цін на крупу, констатує представник асоціації.

“Якщо зараз, умовно, в магазинах є пропозиції по 35 грн і по 70 грн за кілограм крупи, то десь під новий рік перша буде по 30 грн, а та, що за 70 грн, подешевшає до 55 грн”, – уточнює експерт.


На подальше зниження цін на гречку вплине і її рекордний врожай в цьому році, викликаний сприятливими погодними умовами і збільшеними посівними площами, пояснює головний спеціаліст відділу рослинництва Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики України Наталія Войтюк. Цьогоріч посівні площі під гречкою в Україні досягли 141 тис. га, тому врожай оцінюється в 191 тис. тонн при внутрішній потребі в 130 тис. тонн.

“Вітчизняної крупи буде достатньо для наших власних потреб, ще й для експорту дещо залишиться. Головне, щоб споживачі віддавали перевагу нашій якісній гречці, а не російський, яку легко відрізнити за темно-коричневим кольором”, – підкреслює експерт.


Нагадаємо, потенціал площ посіву під гречку цьогоріч збільшено до 115,4 тис. га. Торік в Україні було засіяно 114,6 тис. га. Наразі темпи сіву цієї культури трохи відстають від минулорічних. Станом на середину травня вже посіяно 43,26 тис. га (37%), тоді як 2022 року на аналогічну дату сівбу було проведено на площі 48 тис. га, інформує пресслужба Мінагрополітики.

У серпні 2023 року середні споживчі ціни на гречані крупи знизилися до 45,61 грн/кг, тобто на 4,5% менше, ніж у попередньому місяці, і на 39,9% менше, ніж у грудні 2022 року, що також найнижчий з листопада 2021 року показник, коли ціна на цей вид крупи складала 46,33 грн/кг, і у 2,1 раза менший за максимальну ціну у 96,01 грн/кг, зафіксовану у серпні 2022 року, і на 6,3% нижчий за 48,66 грн/кг — рівень ціни на гречку у лютому 2022 року, тобто на початку повномасштабної війни

Джерело та фото: Landlord
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 773
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 169
0