Правила посадки горіхового саду


Правила посадки горіхового саду
20:04, 04 2020
1 959
0

Китай, США, Іран і Туреччина — країни, які найбільше вирощують грецький (волоський) горіх у світі. Україна займає друге місце як експортер та п’яте за обсягом валового збору цієї культури. Майже весь обсяг грецького горіха заготовлюється у домашніх господарствах. Великих плодоносних інтенсивних садів, на жаль, поки що немає. Ті, які закладалися за останні 5–10 років, зараз лише виходять на рівень повного плодоношення.

Грецький горіх — вологолюбива культура, здатна давати високий урожай в південних, південно-західних та центральних теплих регіонах зі зволоженими ґрунтами.

Інтенсивна технологія вирощування грецького горіха передбачає оптимальне загущення (за схеми посадки 10х10 м — 100 дерев/га) та заходи з підвищення родючості ґрунтів (поєднання сидеральних культур і органічних добрив). Велике значення має також правильне вирощування високопродуктивного, стійкого до хвороб, садивного матеріалу.

Умови для інтенсивного вирощування горіха:

- теплі, відкриті площі; пологі схили;

- розміщення рядів із півночі на південь;

- правильно підібрані запилювачі;

- повітропроникність ґрунту — пухка земля, мульчування;

- рівень ґрунтових вод — не менше 2–2,5 м;

- забезпечення захисту та живлення.

горіховий сад

Підготовка ґрунту до посадки

Горіховий сад потребує належної підготовки ґрунту, яку необхідно здійснити заздалегідь. Після вибору ділянки, на якій будуть висаджені дерева грецького горіха, потрібно провести цикл робіт для забезпечення оптимальних умов росту майбутнього саду.

Оранка. Слід видалити всю рослинність на обраній ділянці і вивезти її. Ділянку заборонувати, вирівняти і продезінфікувати.

Добриво. Вносять органічні (гній) та мінеральні (калій, фосфор, азот) добрива. Кількість їх визначають, роблячи аналіз ґрунту в спеціальних лабораторіях. Оптимальна норма органічних добрив — 50–60 т/га, мінеральних — 140–160 кг/га.

Якщо ділянка під закладку саду грецького горіха має піщаний грунт, то в ямки додати перегній та глину на її дно (для покращення вологоємкості). Якщо ж грунт важкий, то не завадить додати невелику кількість піску та перегною, що покращить повітропроникність.

Грецький горіх — культура менш вибаглива, ніж, наприклад, плодові дерева. Але засолені, заболочені, надто важкі ґрунти та ділянки, що підтоплюються після дощів, для садіння горіхів не рекомендуються. А враховуючи, що грецький горіх — це переважно південна культура, треба уникати понижених місць.

Оскільки горіховий сад — довгострокова інвестиція, вибір сортів має чи не найбільше значення. В Україні щороку вирощується близько 200 тис. саджанців. За типом плодоношення сорти є термінальні та латеральні. Термінальний (верхівковий) — це тип плодоношення, коли плоди ростуть на верхівках однорічних пагонів, утворюючи зв’язки по 2–3 горіха. Латеральний — плоди утворюються не лише на термінальних верхівках, а по всіх однорічних пагонах від середини стовбура.

Як виростити горіх?

горіховий сад

За допомогою насіння. У разі насіннєвого розмноження саджанці грецького горіха не завжди сходять і не завжди зберігають властивості материнського сорту. Після висіву насіння горіху плоди з’являться через 7–8 років.

За допомогою щеплення. Грецький горіх можна і прищепити. Якщо сіянці використовуються як підщепи, то їх товщина, на рівні 10–15 см від рівня землі, повинна бути не менше 1–1,5 см. А живці для щеплення використовують із молодих плодоносних дерев волоських горіхів потрібного сорту. У плодоношення таке дерево вступає на 7–8 рік, але за гарного догляду та правильного формування крони може почати плодоносити на 4–5 рік.

Придбати саджанці. Необхідно вибрати міцний та здоровий саджанець, однорічне деревце без порушень верхнього шару кори. Також слід звернути увагу на стан коренів: дерево повинне мати добре розвинуту кореневу систему. Молодий та здоровий саджанець максимально швидко зможе прижитися. У виборі саджанця волоського горіха варто враховувати сорт і те, наскільки добре він плодоносить.

Підмерзання є найбільшим ризиком під вирощування грецького горіха, головною причиною є неправильний підбір сортів. Саджанці вітчизняної селекції, вирощені в Україні, є районованими та акліматизованими до наших ґрунтово-кліматичних умов, що є перевагою у порівнянні з імпортними.

Вступ у плодоношення щеплених грецьких горіхів української/молдавської селекції починається із 4–5-го року вегетації. На 8–10 рік за належного догляду можна отримати 15–20 кг з 1 дерева. На 12–15 рік грецький горіх вступає у повне плодоношення — 50–60 кг/дерева.

Саджанці іноземного походження — італійські, французькі, канадські, турецькі тощо не встигають завершити вегетацію у наших кліматичних умовах та підготуватися до зими, що і спричиняє підмерзання. У провідних українських розсадниках, які займаються вирощуванням грецьких горіхів, проводять дослідження щодо адаптації цих сортів до наших умовах.

Схема садіння горіхового саду

Розбиваючи сад, треба врахувати, що відстань між рослинами повинна залежати від природної родючості ґрунту, сортів та техніки в господарстві. Якщо, наприклад, на менш родючих ґрунтах обирають схему садіння 10х10 м, то на родючих чорноземах — 12х12 м.

Горіхи з верхівковим типом плодоношення (це практично всі сорти української та молдавської селекції, і французький сорт Франкет), саджають за загальноприйнятою схемою 10х10 м або 12х12 м.

Латеральні сорти горіха дають швидше плодоношення, і врожай у них більший за звичайні приблизно в 1,5–1,7 разів. Вони не такі сильнорослі, тому можна інтенсифікувати площі живлення. Варто пам’ятати, що французькі сорти волоських горіхів здебільшого напівлатеральні або латеральні.

У міжряддях можна посадити овочі, бобові, смородину, аґрус, навіть сливу та вишню. Але треба мати на увазі, що для горіха потрібна одна обробка, а для овочів — інша. Тому слід враховувати, яка основна культура буде вирощуватися.

Виділяють 4 технології вирощування:

горіховий сад

Грецький горіх, як не дивно, все ще маловивчена культура. І сьогодні існує багато питань до технології його вирощування. У промисловому горіхівництві рекомендують розміщувати сорти-запилювачі не далі ніж за 100 м. Важливий нюанс: не варто перенасичувати насадження запилювачами (їх максимальна кількість не повинна перевищувати 10%).

Зазвичай саджанці волоського горіха висаджують навесні, але в південних районах можлива й осіння посадка дерева. За наявності гарного дренажного шару ґрунт для волоського горіха підійде будь-який. Глинистий можна поліпшити внесенням у нього торфу й компосту. Місце для посадки горіха має бути сонячним, оскільки він світлолюбний, і в затінку молоде деревце просто загине. Найвищою продуктивністю вирізняються дерева, що ростуть окремо на самому осонні. Горіх не любить ділянок із високим заляганням ґрунтових вод, а оптимальний водневий показник ґрунту для волоського горіха — pH 5,5–5,8.

Відразу після садіння саджанці грецького горіха поливають із розрахунку 2–3 відра води на кожну висаджену рослину. Це сприятиме кращому приляганню частинок ґрунту до коріння і забезпечить високу приживлюваність рослин. У посушливу погоду молоді рослини горіха бажано поливати. Догляд за ґрунтом і саджанцями у горіховому саду такий самий, як і за створення горіхового саду висівом насіння.

Ольга ВЛАСОВА, канд. с.-г. наук

Інститут захисту рослин НААН

Джерело та фото: agro-business
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 531
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 067
0