Інтерактивну мапу руйнувань агросектору презентували на Херсонщині


Інтерактивну мапу руйнувань агросектору презентували на Херсонщині
15:16, 10 2022
598
0

Через військову агресію український агросектор зазнав реальних збитків на мільярди гривень та сотні мільйонів доларів США. Аграрії нашої країни продовжують виробництво в нових реаліях, підраховувати збитки та намагатися мінімізувати їх негативні наслідків.

Пошкодження земельних ділянок, врожаю, руйнування господарських об’єктів, сільськогосподарської техніки, проблеми із логістикою та низькі ціни на продукцію – цей перелік наслідків російської агресії можна продовжувати. За різними оцінками експертів, прямі втрати активів у сільському секторі України складають понад 6 млрд. доларів США, а загальні втрати – перевищують 30 млрд. доларів США. Земельний фонд України також постраждав. Пошкодження становлять більше 5% – понад 2 млн. га земель. Злочини мають бути покарані, а все, що зруйновано, потрібно відновити. На цьому наголосив керівник напрямку земельної реформи Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) Сергій Кубах.

Показати реальні збитки українського агросектору, завдані російською агресією, та допомогти виробникам зафіксувати воєнні злочини, скоєні проти їхніх підприємств допоможе Інтерактивна мапа руйнувань агросектору. Портал створено представниками Всеукраїнської Аграрної Ради за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). Презентація відбулася днями у Херсонській обласній військовій адміністрації.

Через дії окупаційної влади Херсонщина зазнала нищівних втрат, руйнацій та розкрадання. Зруйновано 70% сільськогосподарських угідь, де тримали сільськогосподарських тварин та птицю. Близько 60% агропідприємств області пошкоджені або знищені. Про це розповів Голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич.

Всі проблеми, які постають перед аграріями області, повинні вирішуватися комплексно. Після звільнення населених пунктів від окупації. Бачимо, що зараз це відбувається. Лише за останній місяць наші ЗСУ збільшили деокуповану територію Херсонської області майже в 2 рази. На сьогодні (станом на 2 листопада 2022 року) вважаємо звільненими вже 88 населених пунктів. Після звільнення відразу треба працювати над такими питаннями як розмінування сільгоспугідь, забезпечення аграріїв насінням, добривами, ЗЗР, паливно-мастильними матеріалами для проведення весняних польових робі 2023 року. Надання фінансової підтримки на відбудову підприємств та відновлення господарств. І найважливішим є фіксація злочинів російських окупантів, розуміння масштабів цієї шкоди. Потрібно залучати і правоохоронні органи, які вже працюють на деокупованих територіях. Треба допомоги аграріям зібрати всі докази злочинної діяльності окупантів для міжнародних суді», – наголосив Янушевич.


Далі радник голови ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» Дмитро Кохан розповів, що в липні 2022 року ВАР за підтримки USAID розпочали проєкт з методологічної підтримки підприємців, які постраждали внаслідок військової агресії. Такого досвіду раніше ніхто не мав.

Розробили методичні рекомендації – перелік правил та дій, які треба зробити підприємцю, аби задокументувати злочини, скоєні на його підприємстві. Аграрій має зараз зібрати повний пакет документів, який дасть йому можливість надалі отримати компенсацію. Одночасно запустили консультаційну безкоштовну лінію для всіх підприємств, які постраждали. Працює фахова команда, яка повністю роз’яснить та надасть допомогу на будь-якому етапі саме в процесі документування злочинів», – зазначив він.


Як користуватися інтерактивною мапою та додавати до неї інформацію про руйнування розповів керівник проект «Вкурсі Агро» Роман Граб. За його словами, карта відображає інформацію про пошкоджені та зруйновані об'єкти сільського господарства, зокрема земельні ділянки, об'єкти меліорації, посіви тощо. Позначити зруйнований об’єкт на карті, внести дані про нього з фото та відеодоказами може кожен користувач порталу. Він також додав, що мапа є двомовною: інформація подана українською та англійською.

Портал містить широкі можливості для пошуку та скачування даних, фотоматеріали руйнувань – по кожному господарству, відображає інформацію про пошкоджені земельні ділянки, об’єкти меліорації, посіви тощо. Також розроблений простий алгоритм для додавання нових об’єктів, є можливість скористатися зворотнім зв’язком», – наголосив Роман Граб.


Під час презентації мапи руйнувань, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський нагадав, що з’явилося багато нових викликів, з якими аграрії раніше ніколи не стикалися.

Війна, дешеві ціни на зерно, важкі погодні умови. Важко визначитися, над чим працювати наступного року. Багато інших факторів ускладнюють роботу щодня. Викликів побільшало в рази. Один з них – об’єм прямих і непрямих руйнувань, які спричинила війна та російська агресія. Інтерактивна мапа руйнувань дозволить фіксувати збитки і в подальшому формувати вимоги до їх відшкодування», – зауважив міністр.


За словами голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцева, аграрна галузь зазнала лише частину збитків, які є набагато більшими. Прямі збитки сягають показника близько 200 млрд. доларів США.

Потрібна фіксація збитків, яка дозволить створити необхідні докази, аби потім стягнути з агресора після перемоги. Дуже проблемним питанням в частині аграрки є земля. Пошкодження родючого шару земель та розмінування. Досить складно встановити суму збитків. Не знаємо, що відбувається на окупованих територіях, і де буде лінія фронту через 2-3 місяці та які ще збитки заподіє агресор шляхом своїх ракетних ударів. Наразі інтерактивна карта – це проміжний результат», – наголосив він.


Під час презентації також Данило Гетьманцев сказав, що відновлення повинно відбуватися не шляхом повернення того, що колись було зруйновано, а відбудови на краще. Нагадав, що в квітні нинішнього року Президентом створено Національну раду з відновлення України від наслідків війни.

Потрібні капітальні інвестиції за останнім словом науки і техніки. До другого читання в проект Бюджету Міністерство фінансів та Кабмін надали пропозиції щодо 35 млрд. гривень у фонді відновлення України від наслідків збройної агресії. Але це копійки, у порівнянні із тим, що треба. За нашими підрахунками потрібно 750 млрд. доларів США на 10 років. Їх маємо освоїти для відновлення в різних галузях, але агарна є ключовою», – наголосив депутат.


Отож, аграрії мають розуміти, який шлях їх потрібно пройти, аби потім розраховувати на відповідні відшкодування. Інтерактивна мапа руйнувань агросектору України створена, щоб показати втрати українського агросектору внаслідок російської військової агресії та допомогти агровиробникам зафіксувати воєнні злочини з метою подальшого відшкодування збитків. Вона стане достовірним джерелом даних для світової спільноти, потенційних інвесторів та органів державної влади України.

Джерело та фото: Agronomy
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
30 441
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 496
0