Кадри. Освіта. Агробізнес.

Кадри. Освіта. Агробізнес.
16:01, 17 февраль 2020
1 901
0
Впровадження новітніх технологій в агробізнесі, як і в будь-якій іншій галузі, не лише відкриває можливості, але й несе за собою певні зміни в структурі бізнесу.

Ці зміни можуть бути різними, залежно від того, що за технологія впроваджується, в якому підрозділі компанії, на яку функцію або завдання спрямована тощо. Але чи скористається компанія можливостями? Чи отримає фінансовий результат від змін? Адже, майже завжди трансформаційні процеси залежить виключно від людського фактору!

Одним з проблемних моментів розвитку агробізнесу України є люди, які в ньому не задіяні. Саме так! Люди, які не працюють в агро. Люди, які вибирають альтернативні сценарії свого особистого розвитку.

Що спонукає талановитих людей обходити аграрний сектор економіки, обираючи альтернативні сфери діяльності?

Середній вік працівників, задіяних в сільському господарстві, складає приблизно 45-50 років. Левова їх частка проживає в сільській місцевості. Для кваліфікованих фахівців перспективним варіантом є виїзд на заробітки в сусідню Польщу або інші країни Східної Європи. Для молоді – переїзд в місто та спроба зачепитися там. Кількість бажаючих залишитися будувати кар'єру в агробізнесі мізерна, а з тих, хто таки залишається, вибирати компаніям особливо не доводиться.

Що ж робити аграріям?

В IT-компанії AgriChain, яка створює IT-рішення по управлінню агробізнесом та має на меті створити екосистему для бюджетоутворюючої галузі України, дотримуються принципів в побудові кадрової політики, а саме:

Агробізнес

• пропонують співробітникам гарні умови праці;

• виплачують заробітну плату вище «ринку»;

• проводять пошук експертів та фахівців з досвідом роботи в галузі;

• вкладають в навчання команди;

• заохочують студентів з аграрних вишів.

Одна з головних проблем в тому, що на ринку є всього декілька десятків компаній, які відносно професійно підходять до управління людськими ресурсами, як правило це великі агрохолдинги, накшталт Кернел, МХП, Агропросперіс, Астарта-Київ, Контінентал та інші.

Невеликі гравці, в переважній більшості мають:

• фіолетову, червону або синю культуру управління (відповідно моделі еволюції свідомості Дона Бека та його Спіральної динаміки);

• недостатню мотиваційну політику;

• відсутність дій, направлених на розвитку персоналу.

Результат - некомпетентний та незацікавлений персонал, який робить бюджетоутворюючий бізнес в Україні.

Виходячи з цього, більшість компаній не спроможні самостійно вирішувати кадрові питання. Вони не здатні презентувати себе як бажаного працедавця на ринку праці. Вони делегують це завдання державі в масштабах галузі та працівникам центрів зайнятості. Але тут проявляється інша проблема – аграрні виші готують сирий «напівфабрикат», над яким треба працювати, вкладати час та досвід, щоб отримати готовий для бізнесу продукт.

На перший погляд здається, що це рух по колу та зійти з цього шляху неможливо. Насправді ж, перспективні варіанти мають місце бути, але жоден з них не є швидким.

На наш суб`єктивний погляд:

• почати треба з реформування системи підготовки студентів на аграрних спеціальностях, зробити її сучасною, сфокусованою на технологіях та практичних аспектах;

• налагодити можливість перекваліфікації фахівців з інших секторів економіки;

• залучити до освітньої ніші комерційні та грантові проекти;

• системно робити промо сучасного сільського господарства.

Докорінно змінити галузь та вивести її на новий якісний рівень з тими ресурсами, що зараз в ній працюють просто не можливо. Єдиний реальний шлях – залучати в агробізнес тих, хто не планував присвячувати життя агро.

До того, впровадження сучасних технологій та якісна конкуренція на світовому ринку сільськогосподарської продукції буде надзвичайно складним процесом та тотожно дорівнюватиме бігу на місці.

Автор: Андрій Панченко (AgriChain)
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Топ категорії
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
15 924
0
В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї В Україні обкладуть податками селян, які обробляють свої паї
Оформляти ФОП і декларувати доходи змусять жителів сіл, які не здали в оренду свої земельні ділянки, а обробляють їх...
04.04.21
9 596
0