Значні інфляційні ризики: у НБУ назвали причини різкого зростання цін

Значні інфляційні ризики: у НБУ назвали причини різкого зростання цін
12:20, 11 2022
454
0

У Нацбанку зазначили, що подорожчання пов'язане як із внутрішніми факторами, так і із зовнішніми тенденціями. Динаміка інфляції у травні свідчить про подальше посилення цінового тиску, пише ubr.ua

Прискорення інфляції до 18% у травні зумовлене як загальносвітовими тенденціями, зокрема високими цінами на енергоресурси, так і внутрішніми факторами, пов'язаними з війною. Так, порушилися ланцюги постачання, знищено активи підприємств, зросли виробничі витрати, а також підвищився попит населення на окремі товари та послуги, пояснили у Нацбанку.

У НБУ зазначили, що динаміка споживчої інфляції у травні свідчить про подальше посилення цінового тиску. Залишаються значні ризики за умов війни, зокрема знищення продовольчих складів, торгових закладів, блокування портів та пошкодження транспортної інфраструктури.

Зокрема, подорожчання оброблених продтоварів у травні прискорилося до 20,1% у річному вимірі. Високими темпами зростали ціни на молочні та рибні продукти, а також безалкогольні напої. Темпи зростання цін на непродовольчі товари зросли до 7,3%. Подорожчали товари для дому, електроніка, автомобілі та товари особистого догляду.

Також відчутно прискорилося зростання вартості послуг – до 13,8%. Надалі дорожчала оренда житла та проживання у готелях через високий попит. Подорожував ремонт житла, послуги салонів краси, кінотеатрів та закладів громадського харчування.

Крім того, найшвидше дорожчали і сирі продукти харчування (на 28,9%). На тлі окупації південних регіонів зросли ціни на деякі овочі, зокрема огірки, помідори, кабачки та баклажани. Відчутніше піднялися в ціні крупи – гречку та рис. Прискорилося зростання вартості солі. При цьому вартість яєць знизилася через достатню пропозицію.

Уповільнилося до 13,8% та зростання адміністративно-регульованих цін, що пов'язано з вичерпанням ефектів бази порівняння для комунальних послуг на фоні фіксованих тарифів. Проте прискорилося подорожчання алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Вищі темпи зростала вартість транспортних послуг на тлі підвищення цін на пальне.

Так, темпи зростання цін на пальне збільшились до 57,5%. Це викликано високими цінами на нафту, дефіцитом пального та зростанням витрат на логістику.

Нагадаємо, за даними Держстату, у травні споживчі ціни в Україні зросли на 18%, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2021-го. Темпи інфляції прискорилися, оскільки у квітні подорожчання у річному вимірі становило 16,4%. У той же час, інфляція порівняно з квітнем склала 2,7%, з початку 2022 року – 13,9%. Базова інфляція у травні порівняно з квітнем становила 1,4%, з початку року – 9,6%.

Джерело та фото: ubr.ua
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter


Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
27 837
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
18 302
0