Законодавчі зміни, що впливатимуть на органічний ринок


Законодавчі зміни, що впливатимуть на органічний ринок
12:51, 31 2022
647
0

Від початку широкомасштабного вторгнення росії на територію України органічний сектор, як і вся аграрна промисловість, потерпає від агресії. Але після деокупації північних регіонів та деяких районів у південних областях, органічний бізнес почав відновлювати свою роботу, а дехто перемістив свій бізнес в інші регіони. Матеріал organicinfo.ua

Останні кілька років Україна була найбільшим європейським експортером до ЄС. Більше 80% всієї органічної продукції з України попередні роки експортувались, а за результатами 2020 року посіла 4 місце у світі за обсягами поставок органічної продукції до ЄС. Тому компанії-експортери також шукають нові логістичні маршрути для продовження експорту до країн ЄС та інших країн.

Не зважаючи на військові дії та загрози, ті зміни, що відбуваються в українському та європейському законодавстві, а також санкції проти компаній з росії та білорусі, можуть сприяти збереженню та розвитку органічного виробництва в Україні.


На початку травня Європейська Комісія звернулась до національних органів з акредитації та органів з оцінки відповідності ЄС щодо заборони надання послуг з акредитації, оцінки та сертифікації продукції з росії та білорусі, якщо ці органи та компанії внесені до санкційного списку ЄС. А також рекомендувала розглянути питання про припинення надання послуг з оцінки відповідності для продукції операторами, зареєстрованими у росії та білорусі, навіть якщо ці продукти не підпадають під заборону імпорту в ЄС.

Днями Європарламент ухвалив рішення щодо скасування імпортних квот та мит на український експорт до Євросоюзу терміном на один рік. Раніше ця пропозиція надійшла від Європейської Комісії, яка також розробила план дій для сприяння експорту сільськогосподарської продукції України.

11 травня 2022 року Європейська Комісія ухвалила рішення стосовно продовження дії додаткових запобіжних офіційних заходів контролю щодо імпорту органічної продукції до ЄС, в якому вперше з 2015 року немає України.


Посилені додаткові заходи контролю продовжують застосовуватись до продукції, виготовленої в Казахстані, Республіці Молдові, Туреччині чи Російській Федерації. Також до переліку країн цього року додались Китай, Індія, Перу, Парагвай, Ефіопія, Болівія, Еквадор, Гондурас, Домініканська Республіка, Сієра Ліоне, Того, Шрі Ланка та В’єтнам. Більш детальну інформацію та роз’яснення очікуємо від українського органу сертифікації «Органік Стандарт».

Важливе для органічного сектору рішення було ухвалено Кабінетом Міністрів України 3 травня – щодо внесення змін до переліку товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2022 рік. Зокрема, просо було додано до переліку товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, що відкриває двері для експорту органічного проса. Україна є одним із найбільших постачальників органічного проса на ринок ЄС, а минулого року було здійснено перші експортні поставки проса на ринок США.

В теперішніх умовах також неймовірно важливим є ухвалення змін до перехідних положень Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», які передбачають:

✔️ продовження терміну реалізації органічної продукції з іноземними сертифікатами для українських виробників ще на два роки – до 1 липня 2024;
✔️ створення можливості для українських виробників, які виробляють органічну продукцію за іноземними стандартами, отримувати державну підтримку, звісно, якщо така буде передбачена державою на 2022-2023 роки;
✔️ можливість скоротити тривалість перехідного періоду при переході на українські стандарти органічного виробництва для операторів органічного ринку, якщо вони сертифікуються в рамках одного і того органу сертифікації.

Для реалізації останньої норми має повноцінно запрацювати законодавство України у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції та з’явитись перші акредитовані органи сертифікації. Але така норма значно пришвидшить появу на ринку органічної продукції з українським державним логотипом для органічної продукції.

Також нагадуємо, що з 1 січня 2022 року в ЄС введено в дію новий Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 2018/848 про органічне виробництво й маркування органічних продуктів.

Автор: Катерина Шор
Джерело та фото: OrganicInfo
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 847
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 216
0