ФОП скоро доведеться подавати річну податкову декларацію - зміни заповнення

Як ФОП правильно заповнити річну декларацію по новій формі

Як ФОП правильно заповнити річну декларацію по новій формі
20:01, 10 январь 2022
777
0
Завершується рік і ФОП на єдиному податку скоро доведеться подавати річну податкову декларацію. Але на цей раз її потрібно буде заповнювати трошки інакше. AIN.UA запитав поради у експертів та публікує детальний гайд про те, як саме подавати декларацію за 2021 рік. Пише ain.uaЩо змінилось


У січні 2021 року набули чинності закони про зміну обліку ЄСВ, які були прийняті ще 2019 року: 115-IX та 116-ІХ. Ідея була в тому, аби спростити підприємцям ведення звітності шляхом об’єднання різних документів в один.

Через це з 1 квітня 2021 року працює нова форма декларацій, затверджена наказом Мінфіна від №752 9 грудня 2020 року: якщо раніше ФОП подавали одну декларацію по сплаті єдиного податку в кінці кожного кварталу, та ще одну окрему — по сплаті ЄСВ у кінці року. Тепер ці два документи поєднали. А річний звіт про ЄСВ “перекочував” у основний документ, у вигляді Додатку №1. Через це у декларантів навіть були проблеми при здачі звітів за I квартал 2021 року, ми детальніше писали про це раніше.

Нова форма працює з квітня, але дотепер її не потрібно було заповнювати. Зараз кінець року, скоро старт звітного періоду за 2021 рік, тож тепер ФОПам доведеться вперше за рік повністю заповнювати Додаток №1. Цей квест — ще трохи складніший через те, що в грудні помінялась мінімальна зарплата, а ЄСВ — похідний від неї.

Тому нижче ми, керуючись порадами експертів з податків для ФОП, розповімо поетапно, як заповнити річну декларацію по-новому.

Як правильно заповнити декларацію і коли її подавати


До коли потрібно здати документ
Спочатку визначимось із датами. Як підказує бухгалтер Тетяна Черньонок, автор Telegram-каналу для ФОП, фізособи-підприємці на єдиному податку звітуються по ЄСВ «за себе» в терміни подачі річної декларації з єдиного податку за 2021 рік:

1 та 2 група — до 1 березня 2022 року, подають такі відомості (в одному документі):

Форма річна F0103405 (декларація) «Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця»
Форма F0134105 (додаток 1) «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»

3 група — до 9 лютого 2022 року, подають такі відомості:

Форма квартальна F0103307 (декларація) «Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця»
Форма F0133107 (додаток 1) «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»

Як заповнити Додаток №1 до декларації


Якщо коротко, що помінялося:
«Верхня частина додатку практично не відрізняється від декларації, й звітний період такий самий, як у декларації, код застрахованої особи у ФОП на єдиному податку — завжди «6», у таблиці заповнюються лише ті місяці, в яких ФОП сплачував ЄСВ. Не забудьте, що ЄСВ у грудні вже був 1430 грн (через те, що зросла мінімальна зарплата). І в самій декларації треба перенести суму із додатка та поставити відмітку про те, що додаток подається», — пояснює старший юрист «Таксер» Юрій Крюков


І ми зараз детально покажемо на скриншотах, як саме це зробити.

Візьмемо для прикладу ФОП на 3-й групі, що не мав звільнень з уплати ЄСВ за 2021 рік. Як заповнювати Додаток №1?

Бухгалтер Тетяна Черньонок поділилася алгоритмом заповнення документа. Спочатку розглянемо «шапку» Додатку. Червоним виділено ті поля, на які варто звернути увагу (збільшене зображення можна подивитись по кліку):
ФОП
Тут і надалі скриншоти надала Тетяна Черньонок

Розглянемо їх по черзі:
- Спочатку вказується тип декларації (“звітна”).
- У пункті 4 відзначається період звітування (рік).
- Пункти 5 та 6 не заповнюються.

Наступна частина додатку виглядає так:
ФОП
Пункт 7 — це основний КВЕД.
Пункт 8 — період перебування на єдиному податку (зазвичай це цілий рік, від 01.01.21 по 31.12.21).
Пункт 8.1. — «6» код категорії для єдиного податку.

Далі переходимо до заповнення таблиці зі сплаченим ЄСВ.
ФОП

Звертаємо увагу на те, що у графі 2 (де вказується розмір мінімальної зарплати) потрібно за кожен місяць указати 6000 грн і тільки в грудні — 6500 грн.
Аналогічно із графою 4: із січня по листопад розмір ЄСВ складає 1320 грн, а в грудні — 1430 грн.

Загальну суму з графи 4 (УСЬОГО) потрібно вказати у самій декларації, в рядку 21.

Бухгалтер також радить не хвилюватися за помилку в назві колонки “Сума нарахованого єдиного внеску (графа 3 х графа 4). Насправді там має бути “графа 2 х графа 3”, але це не має впливати на подачу документа.

Що пишемо у самій декларації

В основному звітному документі, у розділі VII, потрібно вказати загальний розмір ЄСВ, виплаченого за рік, а також поставити галочку в рядку про додаток:
ФОП

Все, декларацію із додатком заповнили, залишилось перевірити дані, підписати електронним підписом і відправити до податкової.

Автор: Ольга Карпенко
Джерело: ain.ua
Фото: diia.gov.ua
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter
Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
23 825
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
16 772
0