200 років соняшника в Україні: від посівних площ у 5 тис. га до світового лідерства. Як українцям вдалося?


200 років соняшника в Україні: від посівних площ у 5 тис. га до світового лідерства. Як українцям вдалося?
15:50, 18 2021
742
0

18 жовтня 2021 року — Перші посіви соняшника «промислових масштабів» в Україні науковці датують початком ХІХ століття. Тоді з культури лише вчилися робити олію, а посівні площі були на рівні 5 тис. га. За менше як півтори сотні років Україна стала світовим лідером з виробництва соняшнику та найбільшим експортером олії (6,9 млн т – 2020 року). Експерти департаменту BASF Agricultural Solutions в інфографіці розробили ретроспективу збільшення посівних площ соняшника в Україні та визначили ключові моменти, які вплинули на позиції українських аграріїв на світовому ринку й перспективи вирощування цієї культури.

«Погодні умови й родючі ґрунти 100 років тому стали визначальними умовами для поширення соняшника в Україні. Сьогодні до цих чинників додаються потужна наукова база, інноваційні засоби захисту та аграрії-професіонали. Не зважаючи на те, що батьківщиною соняшника була Північна Америка та понад 5000-річна історія цієї культури на континенті, саме українцям вдалося сповна розкрити її потенціал», — коментує Наталія Мельничук, кропменеджер з насіння підрозділу BASF Agricultural Solutions.


Починаючи з 1990-х, українці справді здійснили стрибок як у масштабах посівних площ, так і в якості врожаю. У 1960-90 роках обсяги площ соняшника в Україні коливалися між 1,6-1,7 млн га. Та вже до 2013 року ця цифра виросла вдвічі — 3 млн га, а ще за 7 років — до 6,4 млн га.
За останні 30 років розширилася й географія посівів: сьогодні культуру вирощують не лише в південних областях, але також в центральних і навіть північних та західних: Сумська, Чернігівська, Житомирська, Івано-Франківська та Тернопільська області.

Basf

Сьогодні важливі не стільки площі, скільки врожайність і якість насіння. Цього українським аграріям вдається досягти, використовуючи передові ЗЗР і якісний посівний матеріал. З 2003 року спростили боротьбу з небезпечними бур’янами технології Clearfield® та Clearfield® Plus. А сьогодні вирощувати соняшник в стресових умовах (дощове/спекотне літо, мутація вовчка/атака хвороб) допомагають інноваційні гібриди. Зокрема, виробництва компанії BASF.

У ціноутворенні та кінцевому прибутку важливе значення має посівний матеріал. Оскільки процеси, пов’язані з глобальним потеплінням, Україні теж не оминути, варто особливу увагу звертати на стресостійкі сорти, інноваційні ЗЗР та цифрові «помічники» (платформи, додатки, сайти), які допоможуть оптимізувати виробничі процеси й отримати високий врожай. Ринок олії та продуктів з неї виросте з $19,5 млрд цьогоріч до $29,5 млрд 2028 року, як і кількість населення та запит на здорові продукти. Відтак українські аграрії мають усі шанси ще більше розкрити потенціал соняшника та зрощувати й зростати разом із ринком.

Джерело та фото: прес-реліз BASF
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+Enter

Топ категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 691
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
19 121
0