Те, що ґрунту «болить. Спалювання рослинних решток»

Те, що ґрунту «болить. Спалювання рослинних решток»
12:59, 14 2021
749
0

З приходом осені все частіше можна побачити великі та маленькі вогнища. Це спричинено суттєвим накопиченням різних рослинних решток, як у аграріїв, так і в приватних домоволодіннях. У більшості країн Європи боротьба зі спалюванням почалася десятки років тому, тож нині населення вже не застосовує таку практику. В Україні теж на законодавчому рівні заборонено спалювати органічні залишки, проте, за відсутності достатньої інформації та доступної альтернативи, люди продовжують завдавати значної шкоди навколишньому середовищу та своєму здоров'ю.

Вплив спалювання органічних залишків на ґрунт


Передусім, розглянемо вплив спалювання рослинних решток на ґрунт, адже він страждає найбільше від такого прояву недбалості та безвідповідальності людей.

Невід'ємною складовою будь-якого ґрунту є органічна речовина, різні частини якої дуже відрізняються за генезисом, складом і властивостями. Фактично, будь-яка речовина, властива рослинним чи тваринним організмам, може бути виявлена в органічній частині ґрунту.

ґрунту болить

Роль органічної речовини для якості ґрунтів величезна: це, насамперед, джерело елементів живлення, вона впливає на доступність мінеральних добрив, мобілізацію поживних елементів із важкодоступних форм, на фізико-хімічні та колоїдні властивості, токсикологічний стан, водний і тепловий режими, підвищення біологічної активності ґрунтів, екологізацію систем землеробства. Органічні речовини та гумус сприяють створенню оптимальних умов для ефективного використання високих доз мінеральних добрив, водночас знижуючи побічну негативну дію та сприяючи закріпленню їхнього надлишку в ґрунті.

В результаті сільськогосподарського використання ґрунту, навіть вдома в сільській місцевості, ми значно змінюємо його водний, повітряний, тепловий, світловий і поживний режими. До того ж, із ґрунту вилучається значна кількість поживних речовин, частина яких компенсується внесенням добрив, але основна їхня частка назавжди виноситься з урожаєм. Найголовніше те, що до ґрунту надходить значно менша кількість органічних решток порівняно з ґрунтом природної екосистеми. Основним джерелом відтворення органічних речовин у ґрунті, який обробляється, є польові рослин, їхні кореневі та післязбиральні рештки.

Чому не варто спалювати рослинні рештки


Спалювання стерні, опалого листя і будь-яких інших рослинних решток призводить до фатальних наслідків. Солома, наприклад, згорає на одному квадратному метрі за 30-40 секунд, температура на поверхні ґрунту за цих умов сягає 360°С, а на глибині 5 см – близько 50°С. Внаслідок цього «агротехнічного» прийому вигорання гумусу відбувається у шарі 0-5 см, а суттєві втрати продуктивної вологи в 0-10 см шарі ґрунту. Дані досліджень, отримані вченими в різних регіонах України, показали, що спалювання соломи погіршує біологічні та водно-фізичні властивості ґрунту. Зокрема, збільшується його брилистість, зменшується з 66-72% до 52-67% частка агрономічно найбільш цінних агрегатів, а водостійкість падає з 52,0-58,5 до 49,4-52,0.

При спалюванні органіки повністю гине мікрофлора, яка формує найбільш родючий шар ґрунту. Слід зауважити, що смертельною для всіх організмів, що формують ґрунт, є температура 40°С, а при спалюванні рослинних решток температура, як вже зазначалося, сягає 340–360°С. Це, безумовно, позначається на родючості, а отже, і на наступному врожаї сільськогосподарських культур. Для відновлення продуктивності ґрунту після подібного заходу потрібен не один рік.

Після польових пожеж, перетворюючись на попіл, згорають напіврозкладені органічні рештки, а за температури вище 100°С спалюється гумус, особливо, коли рештки лежать у валках або купах. За цих умов відбувається безповоротна втрата органічного вуглецю й азоту. Також гинуть корисні мікроорганізми, водорості, мезофауна, особливо дощові черв'яки та інша біота ґрунту. Знищуються також корисні комахи і птахи.

Можливо, не всі замислюються, що спалювання рослинних решток завдає значної шкоди людям, адже у повітря потрапляють сполуки важких металів у великих кількостях, чадний газ, низка канцерогенних сполук. Особливо небезпечний дим для маленьких дітей, людей хворих на бронхіти, астму, риніти. Зазвичай ми думаємо, що наш «внесок» у погіршення екологічної ситуації незначний, і ми жодним чином не впливаємо на рівень захворюваності. Проте, варто врахувати, що навіть у звичайній сільській місцевості, де в кожному подвір'ї щорічно згорають всі рослинні рештки з саду та городу, такий агротехнічний прийом перетворює чисту екосистему в суцільне вогнище з масою шкідливих викидів у повітря, яке за забрудненістю стає рівним промисловим регіонам.

Жахливо, якщо поля горять систематично, при цьому знищується потенційний ґрунтовий ресурс. З кожним наступним «опіком» ґрунти втрачають життєво важливу структуру і стають все менш родючими.

Що робити з рослинними рештками


Більшість людей добре усвідомлюють наслідки таких заходів, проте, ймовірно, не знають альтернативних. Тим не менш, альтернатив безліч: це і використання органічних решток як палива, заробка їх у ґрунт, компостування. За вмістом органічного вуглецю солома різних культур в 3,5–4,0 рази перевищує підстилковий гній, що є надзвичайно важливим у регулюванні балансу органічної речовини ґрунту. При внесенні рослинних решток в ґрунт збільшується чисельність і активність різних груп мікроорганізмів. Посилений розвиток бактерій, зокрема фіксаторів молекулярного азоту повітря, призводить до збагачення ґрунту продуктами їхньої життєдіяльності (амінокислотами, вітамінами й іншими біологічно активними речовинами).

Отже, на сьогодні існує безліч способів, щоб видалити з поверхні ґрунту непотрібні рослинні рештки, не лише не завдаючи шкоди навколишньому середовищу, а й, навпаки, – підвищуючи родючість ґрунтів.

Вікторія Олійник, агрохімік агрономічної служби ТОВ «Зерно-Агротрейд»
Джерело та фото: прес-центр агропромхолодингу "Астарта-Київ"
Ctrl
Enter
Знайшли помІІІлку
Виділіть текст на натисність Ctrl+EnterТоп категорії
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний...
04.12.21
29 179
0
Українським аграріям готують до 1 000 000 грн Українським аграріям готують до 1 000 000 грн
Від 250 тис. грн до 1 млн. грн — така сума штрафів загрожує аграріям за різні формальні порушення, пов’язані зі...
12.03.21
18 926
0